Loading...

Čtyři dny | Four days

Asphalt Piloten (Švýcarsko)

Tape Riot

/ Umění ve veřejném prostoru, Performance
  • Čtvrtek 8. 10. / 19:00, Desfourský palác
  • Pátek 9. 10. / 17:00, Desfourský palác

Mobilní akční umění, jak je neznáte.

Ozbrojeni tlustou lepící páskou, Asphalt Piloten se infiltrují do našeho velkoměsta. Páskoví umělci, tanečníci a DJ se zjeví náhle – po Praze zanechají stopy svého zranitelného umění. Jejich plátnem je městský prostor, díky jehož architektonickým detailům vytvářejí koláže opepřené hudbou a každodenními, běžnými zvuky metropole. Jejich choreografie vstupuje do každodenního urbánního rytmu.

Je to zvláštní okamžik mezi divákem a jeho teritoriem. Páskoví buřiči značkují rohy ulic, jejich znamení se křižují a zůstávají tam dlouho po tom, co umělci opustí město. Do „vzpoury pásků“, živé intervence ve veřejné prostoru, se diváci mohou kdykoli svobodně přidat, nebo naopak odejít, podle toho, jak je to baví.

 

Asphalt Piloten – mezinárodní, volně sdružená skupina umělců, vzniklá na anarchistické scéně v roce 2009, vedená švýcarskou tanečnicí, choreografkou a performerkou Annou Anderegg. Tvoří zásadně ve veřejném prostoru, vždy ve spojení s architekturou. Jejich umělecký záměr je kontextuální a neverbální; používají řeč těla, hudbu a vizuální umění, komunikují univerzálně. I když je jejich site specific umění už z principu pomíjivé, jejich umělecký styl zůstává jednotný; každá z inscenací, kde vystupuje 3-14 performerů, je inspirována konkrétními architektonickými detaily dotyčného místa. K posledním projektům patří magická kreace ve východofrancouzském Mulhousu Dark Side of the Moon (2013), zvuková video instalace Around the Block (2013) nebo Between Spaces (2014). Tape Riot je jejich dosud nejslavnější a nejoceňovanější projekt. 

www.asphaltpiloten.net