Loading...

Čtyři dny | Four days

ProLuka

galerie pod vršovickým nebem
Místa činu Vršovice

/ Výstava
  • Úterý 30. 10. / 18:00, Vršovice
    / vernisáž

Tereza Erbenová / Jan Jakub Kotík / Zbyněk Baladrán

vernisáž: 30.10. / 18:00 hod.
otevírací doba: non-stop
adresa: mezi ulicemi Krymská a Moskevská / mapa ›

Tereza Erbenová Alfa pozice / instalace
Každá společnost má svou hierarchii a každý člověk v ní má své místo. Jaké jsou hlavní faktory, které ovlivňují jeho sociální pozici? Co člověk v dnešní době musí nebo nesmí mít, aby mohl sedět na “vyšší židli“? Tereza Erbenová je studentka ateliéru sochařství Dominika Langa a Edith Jeřábkové na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze.

Zbyněk Baladrán Jednoduchá cvičení
Zbyněk Baladrán je umělec-archeolog. Dnes pracuje především s videem a s archivním foto či video materiálem. Jeho pracovní postupy jsou ovlivněny metodami archeologie i avantgardní kinematografie. Na základě svých osobitých výzkumů vytváří skrumáže obrazů, zvuků a textů, které jsou mnohdy reflexí minulé minulosti či současné minulosti.

Jan Jakub Kotík New World Order
New World Order na slepé vršovické fasádě… Tento mnohovrstevnatý manipulovaný technický obraz odkazuje k dnes již legendární reklamě na americké cigarety Marlboro. Je kritickou revizí, zároveň nepotlačuje, ale rozvíjí původní magickou vizualitu a nabízí řadu čtení a další interpretační vrstvy.

Výstava Jana J. Kotíka a Z. Baladrána probíhá v rámci druhého ročníku Festivalu Fotograf s názvem Mimo formát. Kurátorka: Katarína Uhlířová.

ProLuka

ProLuka je skutečnou, nevyužívanou prolukou na místě zbouraného domovního bloku při hlavní ulici vedoucí z centra města (2 zastávky tramvaje od náměstí Míru). Svým charakterem splňuje předpoklady pro vznik zajímavého a tedy potenciálně úspěšného výstavního prostoru i místa pro sociální interakci. Místo je viditelné a snadno přístupné z hlavní ulice, dostupné z centra, členité a zároveň plní funkci křižovatky cest, vytváří přirozené lokální centrum. Jde o jakousi bránu do místní rezidenční čtvrti, velmi působivý, téměř přirozený/přírodní prostor, který je však obklopen typickou pražskou historickou zástavbou vytvářející jakousi architektonickou kulisu.

ProLuka je open-air galerií ve veřejném prostoru a současně místo pro kulturní a sociální interakci. Výzvou je pro nás zaujmout širokou veřejnost a zprostředkovat přirozený kontakt se současným uměním. Naším záměrem je prezentovat rozmanité spektrum uměleckých přístupů v lokálním kontextu a zprostředkovat obyvatelům nový, osobitý prožitek dané lokality. Kurátoři projektu: Krištof Kintera, Denisa Václavová.

Pro rok 2012 a 2013 chystáme projekty umělců Diany Winklerové, Davida Bohma a Jiřího Franty, Richarda Wiesnera a dalších.

Pořádá: Start Vršovice a Čtyři dny.
Podpořili: Nadace pro současné umění Praha, Městská část Praha 10, Magnolia Invest.