Loading...

Čtyři dny | Four days

Ohromné maličkosti

hra ve hře – festival ve festivalu

/ Divadlo
  • Neděle 28. 10. / 16:00–22:00, Casino
Cena: 80,– Kč

Toto je 6. ročník festivalu, jehož název přejímá titul bezmála stoleté knížky krátkých próz Gilberta Keithe Chestertona. Pan Chesterton, který říká, že „věci“ nemusí být takové, jak nám naše oči (či předsudky) napovídají, je duchovním otcem tohoto festivalu.

V knížce Ohromné maličkosti ukazuje, že to, co se nám jeví zašlé, šedivé, nehezké a MALÉ, může být ve skutečnosti nové, plné barev, krásné a OHROMNÉ. Pro Chestertona jsou to omšelé hračky, které rozdává zestárlý Ježíšek. Nejednou také píše o divadle, zejména loutkovém, od základu titěrném a přehlíženém. A připomíná hlavní uměleckou zásadu, které hrozí, že upadne v zapomnění: umění spočívá v omezování, ne v roztahování. Ve jménu této Chestertonovy myšlenky chceme nyní, za časů, kdy se zvláště ctí „věci“ veliké, mocné a oslňující, shromáždit sbírku kousků malých, „zanedbatelných“, které však – jak věříme – shledáte ohromnými…

Produkce činoherní, hudební, loutkářské, taneční a hudební budou tak krásné, jak se sluší na oslavu výročí 28. října, a tak strašidelné, jak to vyžaduje dům hrůzy, v němž se letos festival koná.

Žádná z produkcí, které tu potkáte, netrvá déle než půl hodiny. Někdy jen pár minut. Něco je určeno pro desítky diváků, něco je pro diváků pár.

V dramaturgii Karla Krále a časopisu Svět a divadlo se představí Bažantova loutkářská družina Divadelního spolku Josef Jiří Kolár při tělovýchovné jednotě Sokol Poniklá, Boca Loca LAB., Buchty a loutky, Viliam Klimáček, Mgr. Jakub Škorpil D.S., Naivní divadlo Liberec, Petr Nikl, Veronika Švábová, Michael Vodenka s Martou Trpišovskou a Dominikou Divišovou, Hana Voříšková a další.