Loading...

Čtyři dny | Four days

Dlouhá v pohybu (CZ/SK)

Problém (Vyskočiť z kože)

/ Divadlo
  • Pondělí 29. 10. / 21:00, Studio Alta
Cena: 200,– Kč / 150,– Kč

– komiksový scénický náčrt & loutková činohra –

„Kdyby Sarah Kane napsala komedii, byl by to Problém,“ vystihl hru přesně česko-německý režisér egyptského původu Abdulkarim Malik. Na začátku příběhu totiž máme dívku, která má PROBLÉM. Je jí šestnáct, chodí na gympl a nejraději by „vyskočila z kůže“ aby jej nějak vyřešila. „Kto mi povie, čo mám robiť. Teraz, keď je to NAOZAJ DÔLEŽITÉ…“

I text této výjimečné hry už prošel peripetiemi: Ferenczová se s ním nejdřív úspěšně účastnila mezinárodního projektu Platform 11+, zaměřeného na hry pro mládež od 11 let. Pak vyšel v anglickém sborníku New Theatre Plays from Europe & South America for Young People Aged 11–15. I porota slovenské soutěže her pro mladé diváky Artur 2011 označila sice text za nejlepší, ale cenu mu nedala: prý by u mládeže mohl vyvolat „nemístné opičení se“. Hru pak vydal časopis Svět a divadlo (5/2010) a ve světové premiéře ji 6. února 2012 uvedlo Divadlo v Dlouhé. (od září 2012 se uvádí pod hlavičkou Dlouhá v pohybu). Ve scénických náčrtcích v režiích Karla Krále uvedlo Divadlo v Dlouhé řadu do té doby v Čechách nehraných textů od autorů českých (Klestilová, Tobiáš, Topol…) i zahraničních (Bauer, Sikorska-Miszczuk, Klimáček…).

Zuza Ferenczová
Vystudovala divadelní dramaturgii na VŠMU v Bratislavě. Pracovala jako dramaturgyně a režisérka slovenských divadel, je dramaturgyní Mezinárodního divadelního festivalu Arteterapie v Banské Bystrici. V současnosti působí na volné noze, koordinuje projekt NEW WRITING – Dramaticky mladí Divadelního ústavu a moderuje diskusní Rozhovory o divadle (Rádio Devín). Spolu s Antonem Medowitsem je autorkou hry Rečičky, publikované v časopise Theater der Zeit (září 2007), kterou nyní uvádí sdružení Playground East v Marburgu (Německo). Její a Antona Medowitse další hra Solitaire.sk (Divadlo v Dlouhé) je zase vítězkou Drámy, soutěže původních textů na Slovensku.

Autor textu: Zuza Ferenczová
Režie: Karel Král
Výprava: Silvia Gajdošíková
Zvukové aplikace: Maťo, Madla & Maťo
Technická spolupráce a rekvizity: Petr Felcman
Světelný design: Michael Vodenka
Vlásenky: Martina Buhrová
Hrají, čtou a vodí: Magdalena Zimová, Martin Matějka, Martin Veliký a Peter Varga
Délka představení: 70 min.

Pouze Slovensky.