Loading...

Čtyři dny | Four days

Festival 4 + 4 dny v pohybu odkrývá svá Místa činu

Výtvarná část festivalu reflektuje prostory, které dříve sloužily k policejním výslechům, sledování i odposlechům

 Tisková zpráva, 12. září 2024, Praha

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu, který se uskuteční v Praze ve dnech 4. až 13. října, propojuje tradičně divadelní a výtvarné umění. Pět zahraničních a sedm českých divadelních premiér bude programově doplněno dvěma výstavami, jejichž kurátory jsou Kristýna Hájková a Radek Wohlmuth. Výstavní projekt Místa činu má letos téma Vnitro, které odkazuje k minulosti budovy Hybernská 2. Ta za minulého režimu spadala déle než půl století pod působnost Sboru národní bezpečnosti.

„Výraz lidské nitro označuje vnitřní svět člověka, který zahrnuje jeho myšlenky, pocity, emoce a vnitřní prožitky. Vnitro je naproti tomu politicky generovaný mocenský nástroj, jehož nedílnou součástí je represe proti nepohodlným osobám nebo skupinám lidí. Právě tato konfliktní významová přesmyčka je leitmotivem letošního výstavního projektu,” říká jeho kurátor Radek Wohlmuth. Návštěvníci se setkají s díly napříč výtvarnými médii. Z těch tradičních bude zastoupena například malba, kresba či socha, ale k vidění bude i street art, graffiti, instalace či projekce. Společným jmenovatelem nejen výstav, ale i celého festivalu, je site specific. Umělci a umělkyně tak ve svém tvůrčím procesu bezprostředně reagují na místo a prostředí, ve kterém vystavují. Ti, kteří do Hybernské 2 zavítají, uvidí tvorbu například Jakuba Janovského, Klaudie Hlavaté, Terezy Šrámkové, Toy_Box, Vladimíra 518 a dalších.

I kurátorka Kristýna Hájková svým výstavním projektem otevírá dialog mezi minulostí a přítomností. Ke konceptu dodává: „Autoři zde vytvářejí hmatatelný odraz toho, jak národní paměť formuje naši identitu a vědomí. Výstava má za cíl stát se referencí specifického místa, jeho historie a zprostředkovat individuální přístupy autorů v kontextu kolektivní paměti.” Svá díla představí například Tereza Melková, Anna Šimralová, Vítězslav Plavec, Robert Vlasák, Jan Poš a další. Místa činu tak letos reflektují temnější kapitoly naší historie a otevírají otázky, jak se smířit s minulostí, jak “se uzdravit” a zároveň uchovat v paměti to, co se již odehrálo. Konfrontují niterné s veřejným, nezávislé se systémovým, osobní s politickým nebo svobodné s totalitním. Budova Hybernské 2 se tak na necelé dva týdny promění v prostor, jehož genius loci spojí nedávno minulé s aktuálním.

Výstavy doplní komentované prohlídky, diskuse, setkání s tvůrci i tvůrkyněmi, kurátory a další program, který přiblíží historii i současnost budovy a její příběh. V rámci festivalového programu mohou návštěvníci zavítat i na přednáškový cyklus na téma VZTAHY, který připravila a bude moderovat Kamila Ženatá. Přednášky předních českých psychologů a psychoterapeutů tematizují vztahy ve skupině, vzájemné ovlivňování se i traumata, ať už jde o jejich původ či vliv.

Divadelní část festivalu uvede sedm českých premiér. Představí se soubor současného fyzického divadla Burkicom či FOSILIE / Jana Látalová, Marta Trpišovská, Lea Švejdová, které připravují pohybově hudební expanzí do světa pohřebních rituálů, tradice plaček a oplakávačů. Děti U je divadelní multižánrový projekt na podporu dětské paliativní péče v podání souboru Tantehorse. Největší záhadu rozhlasového vysílání bude rozplétat soubor Vosto5 ve svém nejnovějším díle Tragédie Liblice. Nezávislá taneční platforma Temporary Collective uvede českou verzi své zvukové performance SILENT. Divákům se setkají i s netradičním divadelním soubor UJETO, jehož základ tvoří herci s mentálním hendikepem. Poslední česká premiéra na programu pak bude od nezávislé umělecké skupiny 8lidí. Ze zahraničních hostů se představí tvůrci z Francie, Japonska, Rakouska, Mexika, Norska či Belgie.

 

Nejen Hybernskou 2, ale i vršovický Vzlet, ARCHU+ nebo Alfreda ve dvoře rozhýbou 4+4 dny v pohybu ve dnech 4.–13. října 2024. Program je postupně doplňován na webu festivalu a vstupenky na jednotlivé akce jsou k zakoupení na platformě GoOut.

 

Festival vzniká za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, Flanders State of the Art, In Situ, Creative Europe Programme of the European Union

Mediální partneři: Radio 1, Český rozhlas Radio Wave, ArtMap, Kino Aero, Bio Oko, Kino Světozor, Art&Antique, FlashArt, divadlo.cz

Ve spolupráci: Kampus Hybernská, ARCHA+, Vzlet, Alfred ve dvoře, StageLab, WD Lux, Tajpej Design, AZ Translations, FOGI design

 

O FESTIVALU | 4 + 4 DNY V POHYBU | 4.–13. 10. 2024

Festival se koná od roku 1996 s cílem prezentovat současné inovativní umělecké projekty, každoročně na festivalu vystoupí zhruba 10 zahraničních souborů. Specifikum tohoto festivalu spočívá především v oživování objektů pražské architektury divadlem a v prezentaci mezinárodních projektů, na nichž se sdružení produkčně spolupodílí.

Projekty festivalu zahrnují všechny druhy současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Každý ročník festivalu má své specifické téma – leitmotiv. Letos je tímto tématem VNITRO. Dvacátý devátý ročník festivalu se uskuteční od 4. do 13. října v budově Hybernská 997/2 na Praze 1, vršovickém Vzletu, Alfredu ve dvoře a ARŠE+.

 

PROGRAM FESTIVALU ›

Online prodej vstupenek na GoOut ›

 

FACEBOOK| www.facebook.com/festival4dny
INSTAGRAM| www.instagram.com/ctyridny

 

 

Kontakt pro média

Michaela Sikorová, festival.ctyridny@gmail.com, 776 712 858