Přednáškový cyklus na téma vztahy
8. 10. Úterý | 18:30 | Hybernská 2 | ||
9. 10. Středa | 18:30 | Hybernská 2 | ||
11. 10. Pátek | 18:30 | Hybernská 2 |
Přednáškový cyklus připravila a moderuje jej Kamila Ženatá
8. října od 18:30
Martin Mahler
Zmatení jazyků aneb jak vzniká traumaVe svém příspěvku se budu nejprve zabývat peripetiemi lidských vztahů, které vedou k „babylónskému“ neporozumění, k narušení vzájemnosti a k vnitřnímu odcizení a bolesti. V druhé části se zmíním o cestách terapeutické nápravy.
PhDr. Martin Mahler je tréninkový a supervizní analytik Mezinárodní psychoanalytické asociace; prezident České psychoanalytické společnosti; tréninkový terapeut a supervizor Rafael institutu. Pracuje v soukromé psychoanalytické praxi v Praze. Je asociovaným členem Institutu pro současnou psychoanalýzu v Tel Avivu. Mezi jeho odborné zájmy patří intersubjektivní dimenze psychoanalýzy, psychické trauma a jeho mezigenerační přenos.
od 20:00 do 21:30 Large group – Denisa Schücková a Daniela Saifrtová
Large group („velká skupina“) sama sebe definuje jako skupinu, která je vázána mlčenlivostí a je určená primárně pro skupiny až do 100 osob. Obsahem je společné sdílení pocitů účastníků s jakýmkoliv obsahem, případně i hledání řešení osobních problémů.
Mgr. Denisa Schücková Klinická psycholožka s funkční specializaci z psychoterapie. Od roku 2018 pracuje jako psycholožka a psychoterapeutka v ambulanci klinické psychologie Moje Já v Praze. Ve své soukromé praxi poskytuje individuální psychoterapii a vede skupiny založené na principech skupinové analýzy. Je členkou skupinové a kandidátkou individuální sekce České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii a členkou GASI.
Mgr. Daniela Saifrtová Klinická psycholožka, vede svou soukromou praxi, kde se věnuje psychodiagnostice a individuální, párové a skupinové psychoterapii podle principů psychoanalytické psychoterapie a skupinové analýzy. Je řádnou členkou a vedoucí skupinové sekce a hostující členkou individuální a párové sekce České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii.
9. října od 18:30
Peter Pöthe
Raně vztahové trauma a jeho vliv na osobnost dítěteMUDr. Peter Pöthe je vystudovaný lékař, během studií absolvoval několik odborných stáží na prestižních univerzitách zaměřených na obecnou a dětskou psychiatrii. Na Harvardově univerzitě se zabýval problematikou sexuálně zneužívaných a týraných dětí. Mimo psychoterapeutickou práci s dětmi, dospívajícími a jejich rodiči přednáší na zahraničních a domácích konferencích, na kurzech pro studenty medicíny, psychiatry, psychology, pedagogy, věnuje se veřejné a odborné publikační činnosti, pomáhá traumatizovaným dětem a rodičům v uprchlických táborech a podílí se na tvorbě zákonů na ochranu dětí. V rámci Institutu psychoterapie dětí a rodičů (IPDAR, s.r.o.) organizuje a vede výcviky dětské psychoterapie v České republice a na Slovensku.
od 20:00 do 21:30 large group – Dana Holubová, Luděk Vrba
Large group („velká skupina“) sama sebe definuje jako skupinu, která je vázána mlčenlivostí a je určená primárně pro skupiny až do 100 osob. Obsahem je společné sdílení pocitů účastníků s jakýmkoliv obsahem, případně i hledání řešení osobních problémů.
MUDr. Dana Holubová Psychoanalytická psychoterapie, psychiatrie – atestace psychiatrie I 2003; Specializovaná způsobilost v psychiatrii 2009; Funkční specializace v psychoterapii 2005; Ukončený výcvik v psychoanalytické psychoterapii ČSPAP skupinové, párové. Probíhající výcvik v individuální psychoanalytické psychoterapii ČSPAP a v analytické psychologii v ČSAP. Od 2014 soukromá praxe v Praze. 2011–2014 koordinátorka ČSPAP a vedoucí skupinové sekce ČSPAP.
PhDr. Luděk Vrba Psycholog, psychoanalytik (Česká psychoanalytická společnost IPA), výcvikový terapeut skupinové analýzy (IGA Praha, člen EGATIN), vzdělává a superviduje psychoterapeuty (ČSPAP, která je členem Evropské federace pro psychoanalytickou psychoterapie – EFPP). V roce 2009 organizoval konferenci EFPP v Praze a jiné akce. Působí v soukromé praxi v Praze.
11. října od 18:30
Jiří Jakubů
Cesta k druhému a zase zpátky. Pohyby, pocity, vztahyV názvu této přehlídky současného umění je slovo pohyb („dny v pohybu“). Naše vzájemné ovlivňování se, živost nás samotných a našich vztahů s druhými lze charakterizovat právě pohybem („motio“) a s ním spojeným prožíváním a pocity („e-motio“). Zaměříme se na to, jakým způsobem se, z psychoanalytické perspektivy, naše vztahy s druhými rozvíjí a jak nás spolu-utvářejí. Ilustrativní příklady nalezneme v každodenním životě, ve vztahu mezi psychoanalytikem a jeho „pacientem“, ale rovněž i ve vztahu mezi tvůrcem a jeho „publikem“.
PhDr. Jiří Jakubů, Ph.D. je klinický psycholog, psychoterapeut a psychoanalytik. Působí také jak vysokoškolský pedagog, výcvikový terapeut a supervizor. Kromě výuky a klinické praxe pracoval v redakčních radách časopisů Revue pro psychoanalytickou psychoterapii a psychoanalýzu či Psychoterapie.
od 20:00 do 21:30 large group – Dana Kárová a Petr Klimpl
Large group („velká skupina“) sama sebe definuje jako skupinu, která je vázána mlčenlivostí a je určená primárně pro skupiny až do 100 osob. Obsahem je společné sdílení pocitů účastníků s jakýmkoliv obsahem, případně i hledání řešení osobních problémů.
MUDr. Dana Károva pracuje jako psychoterapeut a psychiatr v Psychoterapeutickém centru Břehová v Praze, je členkou ČSPAP ve skupinové sekci, skupinový výcvikový terapeut a kandidát párové sekce.
MUDr. Petr Klimpl, CSc. je odborný lékař psychiatr. V roce 1989 spoluzakládal první krizové centrum v tehdejším Československu a na Psychiatrické klinice MU v Brně do roku 1993 působil jako primář. V roce 1994 obdržel Národní psychiatrickou cenu profesora Vladimíra Vondráčka. Zakládající člen Brněnského institutu psychoterapie (od 1991), kde působí jako tréninkový a supervizní psychoterapeut. Tréninkový a supervizní psychoterapeut individuální sekce a skupinové sekce ČSPAP. Spolupracuje s Institutem aplikované psychoanalýzy (IAPSA) a Slovenskou společností pro psychoanalytickou psychoterapii (SSPAP).