Loading...

Čtyři dny | Four days

Ahoj sestro, vítej v Číně

Galerie VI PER (Barbora Špičáková Irena Lehkoživová)

V rámci výstavy Reality do you need me?
DENNĚ / Nová strašnická škola
14:00–21:00 (zavřeno 13.9. a 20.9.)
V den zahájení 18:00–24:00
Reality do you need me? – výstava současného umění pro Novou strašnickou školu

 

Markéta Mráčková & Barbora Šimonová (kulturní družstvo cosa.cz), Viktor Vejvoda

Typo, ilustrace, vlajka: Viktor Vejvoda
Hudba: jAUF

Instalace „Ahoj sestro, vítej v Číně“ je inspirována zážitky a zkušenostmi, které Markéta Mráčková a Barbora Šimonová načerpaly za svého pobytu na Škole architektury na Tchien-ťinské univerzitě v rámci studijního výzkumného stipendia. Ilustrace na stěnách, kniha a video těží z osobních zážitků, místních motivů, deníkových zápisků, přečtených knih a článků během studia v Číně
a také dalších východních destinacích (Moldavsko, Gruzie).

Vlajka (zástava) kulturního družstva cosa.cz je inspirovaná pobyty v Číně, Gruzii a na Ukrajině. Instalace vznikla ve spolupráci s Viktorem Vejvodou, hudební doprovod připravil jAUF.
Pětiměsíční pobyt v čtrnáctimilionovém severočínském Tchien-ťinu, od září 2019 do ledna 2020, reflektuje stejnojmenná kniha, kterou letos kulturní družstvo cosa.cz vydává.

„Osobními příběhy možná nelze reflektovat realitu tak rozporuplného systému jako je Čínská lidová republika. Ale snad lze s jejich pomocí přiblížit čtenářům některé stránky všedního života dvou Středoevropanek v téměř čtrnáctimilionovém severočínském městě.

Pro knihu jsme vybraly zajímavosti, informace a zkušenosti, které nám pomohly pochopit specifika místní kultury nebo vyjasnit některá okcidentálně-orientální nedorozumění. Na nich chceme ilustrovat, jak mlhavá je představa průměrného Středoevropana o životě v Číně, kterou jsme zvyklí nazírat logikou naprosto rozdílného kulturního a politického zázemí, hodnot a zvyklostí.“
M. M. & B. Š.

 

Markéta Mráčková a Barbora Šimonová jsou architektky, absolventky Školy architektury AVU
v Praze. V současné době působí jako asistentky Ateliéru architektury IV na UMPRUM. V roce 2016 založily Kulturní družstvo cosa.cz, věnující se architektuře, umění, hudbě, literatuře a práci
s filmem. Jsou spoluautorky knihy Legenda o sídlišti (2015), vydaly překlad příběhů Melancholie
a dobrodružnost stavění: 25 zapomenutých staveb od Gottfrieda Müllera (2016), od roku 2016 se věnují natáčení portrétů staveb vzniklých v 80. letech. V roce 2020 byly nominovány na cenu Architekt roku.

cosa.cz, cosa.tv

 

Viktor Vejvoda absolvoval ateliér nových médií na Akademii výtvarných umění v Praze. Věnuje se ilustraci a grafickému designu. S pomocí opensourcových nástrojů vytváří knihy vydávané vlastním nákladem. Je spoluautorem publikace Legenda o sídlišti (2015) a členem kolektivů Trojan Tactics a Kolxoz.

utopia.ooooo.page

 

V rámci Reality do you need me? – výstavy současného umění pro Novou strašnickou školu ›