Ahoj sestro, vítej v Číně
Galerie VI PER (Barbora Špičáková Irena Lehkoživová)
14:00–21:00 (zavřeno 13.9. a 20.9.)
V den zahájení 18:00–24:00
Reality do you need me? – výstava současného umění pro Novou strašnickou školu
Markéta Mráčková & Barbora Šimonová (kulturní družstvo cosa.cz), Viktor Vejvoda
Typo, ilustrace, vlajka: Viktor Vejvoda
Hudba: jAUFInstalace „Ahoj sestro, vítej v Číně“ je inspirována zážitky a zkušenostmi, které Markéta Mráčková a Barbora Šimonová načerpaly za svého pobytu na Škole architektury na Tchien-ťinské univerzitě v rámci studijního výzkumného stipendia. Ilustrace na stěnách, kniha a video těží z osobních zážitků, místních motivů, deníkových zápisků, přečtených knih a článků během studia v Číně
a také dalších východních destinacích (Moldavsko, Gruzie).Vlajka (zástava) kulturního družstva cosa.cz je inspirovaná pobyty v Číně, Gruzii a na Ukrajině. Instalace vznikla ve spolupráci s Viktorem Vejvodou, hudební doprovod připravil jAUF.
Pětiměsíční pobyt v čtrnáctimilionovém severočínském Tchien-ťinu, od září 2019 do ledna 2020, reflektuje stejnojmenná kniha, kterou letos kulturní družstvo cosa.cz vydává.„Osobními příběhy možná nelze reflektovat realitu tak rozporuplného systému jako je Čínská lidová republika. Ale snad lze s jejich pomocí přiblížit čtenářům některé stránky všedního života dvou Středoevropanek v téměř čtrnáctimilionovém severočínském městě.
Pro knihu jsme vybraly zajímavosti, informace a zkušenosti, které nám pomohly pochopit specifika místní kultury nebo vyjasnit některá okcidentálně-orientální nedorozumění. Na nich chceme ilustrovat, jak mlhavá je představa průměrného Středoevropana o životě v Číně, kterou jsme zvyklí nazírat logikou naprosto rozdílného kulturního a politického zázemí, hodnot a zvyklostí.“
M. M. & B. Š.
Markéta Mráčková a Barbora Šimonová jsou architektky, absolventky Školy architektury AVU
v Praze. V současné době působí jako asistentky Ateliéru architektury IV na UMPRUM. V roce 2016 založily Kulturní družstvo cosa.cz, věnující se architektuře, umění, hudbě, literatuře a práci
s filmem. Jsou spoluautorky knihy Legenda o sídlišti (2015), vydaly překlad příběhů Melancholie
a dobrodružnost stavění: 25 zapomenutých staveb od Gottfrieda Müllera (2016), od roku 2016 se věnují natáčení portrétů staveb vzniklých v 80. letech. V roce 2020 byly nominovány na cenu Architekt roku.
Viktor Vejvoda absolvoval ateliér nových médií na Akademii výtvarných umění v Praze. Věnuje se ilustraci a grafickému designu. S pomocí opensourcových nástrojů vytváří knihy vydávané vlastním nákladem. Je spoluautorem publikace Legenda o sídlišti (2015) a členem kolektivů Trojan Tactics a Kolxoz.
V rámci Reality do you need me? – výstavy současného umění pro Novou strašnickou školu ›