Site specific 'Místa činu'
bývalé Federální shromáždění
- nová budova Národního muzea
Nové mapy času - zvukový workshop
s Johnem Grzinichem
9.-16. října 2009
Mapování vlastní subjektivity, prožitku těla, času a genia loci místa prostřednictvím zvuku, pohybu, akustiky a digitálních nástrojů.
Připraveno ve spolupráci s FAMU (projekt Open EYE), mezinárodním divadelním festivalem 4+ 4 dny v pohybu
a konferencí Industriální stopy.
Koncept
Nové mapy času '(New Maps of Time') je studentský workshop zaměřený na různé metody mapování architektury městských prostorů zvukem, akcí a obrazem. Reflexe prožitku města prostřednictvím intervence do veřejného prostoru a společné multimediální performance.
Metoda
Skupina účastníků dílny bude zazamenávat na subjektivní mapy specifická místa v Praze a okolí, artikulovat a reinterpretovat vztahy ke krajině a architektuře se zvláštním zřetelem k industriální minulosti.
Program
Projekt začíná průzkumem zvukově inspirativních lokalit Prahy a Kladna. Jde o interiéry i exteriéry, průchody, podchody, opuštěné továrny, dílny, dvorky, zahrady nebo sklepy. Po nalezení a vytipování těchto míst se je účastníci dílny pokusí ozvučit, sonifikovat. K tomu lze použít různé nástroje a prostředky, které lektor představí. V dalším stádiu budeme různými technickými nástroji a způsoby zachycovat zvuk prostoru a akustických akcí a některé z nich zaznamenávat na video.
Ukázka společné práce na podobných intervencích je dokumentována na “Sound as Space, Sound as Language”workshop http://maaheli.ee/sassal
Výběr z nahrávek bude zpracován a editován na počítači a následně prezentován během závěrečné performance. Zvukové nahrávky budou také zveřejněny na portálu The Prague Favourite sounds, nebo na Radio Aporee Maps
http://panto-graph.net/favouritesounds/index.php
http://aporee.org/maps/
Performance
Závěrečná prezentace “New Maps of Time” o zvukovém mapování formou performance zahrnuje zvuk, video, nebo využití nalezených objektů a webový portál. Výsledný soubor představuje zkušenost účastníků dílny formou nelineárního vyprávění, je dotvářen v rozhovoru s městskou krajinou
a v dialogu s veřejností.
Doba trvání: 5 dní
Počet účastníků dílny: 10
Předpokládané znalosti: angličtina, základní zkušenost práce s nahráváním videa a audia.
účast na dílně je bezplatná
John Grzinich
je hudebník, skladatel, zvukový umělec a videoumělec. Narodil se v USA v roce 1970, žije na vesnici Mooste v Estonsku. Od 90. let cestuje jako hudebník, v poslední době pracuje s digitální fotografií. Vydává CD a DVD, organizuje dílny, sociální projekty hlavně v Estonsku, jako host také v Evropě, USA a v Japonsku. Je zastupován vydavatelstvím Staalplaat, Erewhon, Intransitive, Elevator Bath, Orogenetics, Pale Disc. Grzinichova poetika a estetika vychází z inspiračních zdrojů mikrotonální hudby a psychoakustiky. Snímá, dekomponuje a kombinuje sonické, morfologické a chromatické aspekty přírodních procesů a hledá jejich vzájemnou provázanost a nové významy.
Zájemci o dílnu hlaste se na e-mailu: letunka@volny.cz
Denisa Václavová 777 271 197, www.ctyridny.cz
nebo Miloš Vojtěchovský
milos@skolska28.cz
milos.vojtechovsky@famu.cz