Loading...

Čtyři dny | Four days

Petra Tejnorová a kolektiv

Za bílou velrybu

Pražská premiéra
12. 10. Pondělí 19:00 ve škole Zrušeno
13. 10. Úterý 19:00 ve škole Zrušeno
14. 10. Středa 19:00 ve škole Zrušeno
15. 10. Čtvrtek 19:00 ve škole Zrušeno

Zvukově-divadelní mše za bájnou velrybu i svět spějící ke svému konci. Sonické ohledávání osamělého velrybího zpěvu za pomoci syntezátorů a ozvučených titěrností. Lovec a kořist v krajině zbědovaného světa na plavbě oceánem vypravěčství a technologií, s užitím hi-tech i oldschool navigací.

Kolektivní rituál, společná meditace nad otázkami, zda lze náš způsob života přežít a zda nás čeká dystopická budoucnost, v níž se největší zvířata, jaká kdy Bůh stvořil, tedy velryby, za náš životní styl obětují. Bílá velryba je román, který je mimo jiné podobenstvím o jedné formě extrémního vytěžování: nejen surovin, ale i sebe navzájem, našich těl a možností. Melvillovo dílo je svého druhu intertextem doby předinternetové, v němž se americký autor pokusil napnout vlákno mezi částicemi nekonečné soustavy. Proto jsou technologie a tradice, modernita a mytologie ve vzájemné tenzi už v tomto románu. V inscenaci se propojuje vypravěčství a technologie, encyklopedie poznatků se slovníkovými hesly a poezií, bájná výprava s rutinní každodenností. Jejími nástroji jsou dekompozice, vrstvení asociativních řetězců, osamostatňování scénických složek. Divák vplouvá do teritorií, v nichž je nutné určit, kdo si zaslouží větší část kořisti, kdo se obětuje nebo kdo obětuje druhé.

„Dnes si připomeneme příběh kapitána Achaba a jeho posádky. Připomeneme si příběh Ismaela, který se nechal najmout na loď Pequod, jíž velel kapitán Achab a s níž plul po širých mořích celého světa ve snaze ulovit nejbájnější ze všech velryb, bílou velrybu zvanou Moby Dick. Připomínáme si tuto velrybu, která se zdála býti nepolapitelnou. Připomíná nám pomíjivost dnešního světa i pomíjivost našich snah. Potřikráte Achab na bílou velrybu zaútočil a potřikráte prohrál. Vzpomínejme dnes na kapitána Achaba, který v této honbě nakonec zešílel a obětoval celou svou posádku hlubinám oceánu.“

Více informací o inscenaci

 

Petra Tejnorová vytvořila několik úspěšných inscenací již během studia DAMU. V roce 2008 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent. Dlouhodobě se věnuje dokumentárnímu divadlu, fyzickému a autorskému divadlu, divadelním sondám do různých společenských a sociálních vrstev. V posledních projektech se zaměřuje na žánr live cinema, spojení divadla a filmu. Jako autorka a režisérka spolupracovala s významnými divadly v Česku, např. Dejvickým divadlem, HaDivadlem, Divadlem Archa, Divadlem PONEC či Studiem ALTA.

 

Režie: Petra Tejnorová
Dramaturgie: Nina Jacques & Jan Tošovský
Zvukový design: Michal Cáb
Světelný design: Jonáš Garaj
Scénografie a kostýmy: Jan Brejcha
Performeři: Jan Čtvrtník a Daniel Rampáček

Délka představení: 120 min.

Volně inspirováno románem Hermana Melvilla Moby Dick.

Premiéra: 2. 10. 2020, OC Dornych (bývalý Prior), Brno

Inscenace Za bílou velrybu vznikla v produkci platformy Terén, třetí scény Centra experimentálního divadla v Brně.

jasuteren.cz