Loading...

Čtyři dny | Four days

Workshop „KOM… EN.. SIÍÍ?“

Inspirováno Komenským

Workshop
  • Sobota 10. 10. / 10:00–17:00, ve škole
    / uzavřená akce
  • Neděle 11. 10. / 10:00–17:00, ve škole
    / uzavřená akce

Lektor: MgA. Tomáš Žižka, scénograf, režisér, pedagog DAMU

 

sobota, 10. října 2020: 10.00 – 13.00 a 14.00 – 17.00

neděle, 11. října 2020: 10.00 – 13.00, 14.00 – 17.00 (včetně veřejné prezentace 16.00 – 17.00)

Kdo se tedy neodváží k činu, ale zajímá ho téma a výsledek, zveme na veřejnou prezentaci 11. 10. v 17.00

 

Tanec a škola. Patří k sobě? Jak se mohou doplňovat, inspirovat, kontrastovat nebo spolužít? Fyzicky i obsahově? Workshop pro tanečníky a hudebníky, který nabízí tvořivé objevování různých prostor (a témat) opuštěné secesní budovy strašnické školy. Pod vedením Tomáše Žižky se účastníci zaměří na zážitek a příběhovost tohoto specifického místa. „Tématem je cirkulace života v opuštěném prostoru, účastníci budou zkoumat vnitřní i vnější prostory školy a akcentovat jejich výpovědní možnosti. Budou hledat své místo a svůj čas, jak s prostorem a prostředím komunikovat a jak jej zapojit. Přijít na to, co mne formovalo a formuje při stálém procesu výuky i tvorby tady a teď.“

Záměrem workshopu je také upozornit na potenciál umění ve vzdělávání a zásadní roli rozvoje kreativity a originálního přístupu pro osobnostní vývoj žáků i pedagogů.

„V současnosti stále probíhá výuka většinou po předmětech a epochová neboli projektová práce je jen ojediněle akceptována. Chceme nabídnout zážitkovou metodu jako způsob celostního vnímaní témat. Záměrem je vytvořit z budovy mentální krajinu – kinetickou sochu vzpomínek každého účastníka a pak to spojit ve skupinovou dispozici a choreografickou strukturu, zážitek transformovat v plán a projekt se závěrečným společným projevem.“

 

Tomáš Žižka (1963) je režisér, scénograf, pedagog DAMU. Působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Beogradu, aktuálně lektoruje scénografický program na NCSU (North Carolina State University) v Praze a na HKU v Utrechtu. Umělecky a pedagogicky působí v programu Kreativní partnerství – tvůrčí učení s umělci a pedagogy na základních školách. Kontinuálně působí jako lektor seminářů pro amatérské divadelníky a člen porot. Působil v odborné radě MK.

 

Workshop se koná v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu ve spolupráci s organizací Tanec Praha z.ú. a jeho projektem Tanec školám.