Loading...

Čtyři dny | Four days

Samira Elagoz (Finsko / Nizozemsko)

Cock, Cock… Who’s There?

Docu-fiction Theatre/Film
  • Neděle 6. 10. / 20:00, Divadlo Archa
Cena: 290 / 190 Kč

Centrem pozornosti mladé finské umělkyně s egyptskými kořeny jsou muži. Má k tomu dobrý důvod – stala se obětí znásilnění a svoji zkušenost transformuje do dokumentární roviny. Jakkoli je její tvorba osobní, dotýká se širších socio-politických témat, jako je osamělost v digitálním světě, performativnost v reálných situacích či kampaň MeToo.

Cock Cock… Who’s There? není jen tak nějaké představení o znásilnění, ženském těle, seznamkách, feminismu a tak podobně. Elagoz bere diváky na intenzivní osobní průzkum vedoucí přes tři kontinenty, kde kontaktuje muže prostřednictvím online platforem. Diváci sledují reakce a chování mužů při prvních setkáních. Je mezi nimi bohatý milovník umění i chudý alkoholik s kytarou, dominantní muži s filozofií „souhlasu a síly“, ale i mladíci, kteří si zakládají na technice líbání. Ale Elagoz také analyzuje sebe – to, jak už se v jejím pubertální chování skrze selfie objevoval sklon k tomu, být sexuálně atraktivní, svůj pozdější vzdor, to, jak vnímá rozdíl mezi svobodou umělce a umělkyně nebo jak ji ranil nedostatek soucitu přátel a policie – a jak jí pochopení ze strany matky a babičky přineslo útěchu. Inscenace se stala světovým hitem a posbírala řadu prestižních cen.

Samira Elagoz je finsko-egyptská umělkyně v současnosti působící Amsterodamu. Absolvovala obor choreografie na Amsterdam University of the Arts a její absolventské práce Craigslist Allstars a Cock, Cock… Who’s There? vzbudily širokou pozornost. Cock, Cock… Who’s There? byla oceněna prestižní Prix Jardin d’Europe na vídeňském festivalu Impulstanz 2017 či na Edinburgh Festival Fringe, kde Elagoz získala Total Theatre Awards (Emerging Talent). Německý časopis Tanz ji zařadil mezi nejslibnější talenty roku 2017. Samira Elagoz kombinuje performativní postupy s filmem a videem a vytváří unikátní styl „docu-fiction“.

 

Anglicky s českými titulky
Délka představení: 60 min.

fb.com/event

Text, režie, střih: Samira Elagoz

 

http://www.samiraelagoz.com/