Loading...

Čtyři dny | Four days

Prime Figures

Viktor Černický

Performance
  • Pondělí 7. 10. / 19:30, Desfourský palác
  • Sobota 12. 10. / 19:30, Desfourský palác
Cena: 200 / 100 Kč

Viktor Černický ve svém novém projektu navrhuje podívat se na divadlo jako na místo pro lidské setkání a možnost zúčastnit se performance – ať v hledišti, nebo na scéně – otevírá i těm, kteří v ní jinak najdou zastoupení jen zřídka. Leitmotivem projektu Prime Figures je zvláštní zájem o společenství – a představuje nabídku stát se součástí početné skupiny, jež se po třech dnech spolu-práce znovu a znovu pokusí vytvořit společný autoportrét. Inspirován malbou tzv. holandského zlatého věku, rezignuje projekt Prime Figures na velká témata, obrací zrak k miniatuře a objevuje kouzlo v detailu každodennosti.

„Téma společenství mě poprvé nadchlo, když jsem se díval na Noční hlídku, jeden z nevýznamnějších Rembrandtových obrazů, jenž vznikl jako dokumentace amsterodamského spolku domobrany. Lidské setkání coby centrální motiv mne pak zcela pohltilo, když jsem se seznámil s filmy švédského režiséra Roye Anderssona Ty, který žiješ nebo Písně z druhého patra. Jejich příběhy bez narativu jsou portréty lidské obyčejnosti, oslavou humoru a chválou malichernosti tak silné, že dokáže původní lidskou bezvýznamnost přetavit v něco velkolepého. Podobně jako posádka kapitána Franse Banninga Cocqa, která svou směšnou touhou po zachycení dala Rembrandtovi impulz k vytvoření jednoho z nejdůležitějších artefaktů v historii umění.“ (Viktor Černický)

Staňte se součástí nového projektu! Viktor Černický: Prime Figures ›

 

FB event

Koncept: Viktor Černický
Performance: Kolektiv
Dramaturgie: Lukáš Karásek
Light design: Zuzana Režná
Scénografie: Zuzana Sceránková
Produkce: ZDRUHESTRANY
Koprodukce: Místa činu / 4+4 dny v pohybu

Projekt vzniká ve spolupráci s: CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, Studio Alta a Iniciativa pro Invalidovnu
Podpořili: Ministerstvo kultury ČR a statutární město Brno

 

Viktor Černický se pohybuje na tenké hranici mezi tancem, performancí, cirkusem a fyzickým divadlem. Dlouhodobě se věnuje výzkumu na téma Tělo jako objekt / Objekt jako tělo, přičemž se zaměřuje na dynamiku vztahů, které vznikají mezi subjektivní individualitou performera a objektem. Se svým sólovým debutem Parolapolea získal na České taneční platformě 2017 nominaci v kategoriích Tanečník roku a Taneční inscenace roku. Kromě toho mu byla udělena speciální cena v podobě účasti na Choreographic Research Week na festivalu B. Motion v Bassanu del Grappa. Jeho nejnovější sólo PLI získalo Cenu diváků a Hlavní cenu České taneční platformy 2019. Jako interpret Černický spolupracoval například s Jarem Viňarským, Dominiquem Boivinem, Danielem Gulkem, Miřenkou Čechovou či uskupením Cie Mossoux-Bonté.