Loading...

Čtyři dny | Four days

Máme jen to, co je v naší hlavě

Výstavní intervence. Pavla Melková, Michal Škoda

DENNĚ / Desfourský palác
Všední dny 16:00–22:00, so-ne 14:00–22:00
V den zahájení a v den zakončení do 24:00
Cena: 50 Kč (v rámci vstupného na výstavu)

Bohatství okolního prostředí je v nás. Spočívá v naší schopnosti ho vnímat. To, co prožíváme, je obraz světa v našem vědomí, nikoliv svět samotný.

Instalace představuje novou sbírku básní Pavly Melkové Vnitřní čas, která je propojená s autorskými deníky výtvarníka Michala Škody. Autoři nás společně provádějí cestou skrze obrazy vnímání prostředí našeho života. Procházíme časem a prostorem každodennosti. Pocit, který v nás prostředí vyvolává, vytváří obraz v naší hlavě. Není to už obraz reálného místa, ale prožitku z něj. Ten se stává součástí našeho vnitřního prostoru a propojuje se s krajinou duše.

Slova poezie jsou obrazem, výtvarný obraz je poezií. Nabízejí nám jazyk prožívání místa, jazyk propojení našeho vnitřního prostoru s ním, jazyk zákoutí duše. Jeho čtení i vytváření prohlubuje citlivost a schopnost porozumění okolnímu světu i sobě sama. A možná dokáže být i jazykem – lávkou dorozumění člověka s člověkem.

 

 

Pavla Melková (1964) je praktikující architektka, věnuje se také výtvarné a teoretické činnosti.

 Je autorkou knih Bastion XXXI – U Božích muk (MCA 2012), Prožívat architekturu (Arbor vitae 2013), Stůl u okna, na stole kniha (Arbor vitae 2014), Prostor pro člověka v tvorbě Michala Škody (Arbor vitae 2016), Humanistická role architektury (Arbor vitae 2016) a sbírky básní Hrany dne (Arbor vitae 2017).

S Miroslavem Cikánem je společníkem v ateliéru MCA, který založili v roce 1996. Ateliér získal řadu ocenění za realizace, například hlavní cenu Grand Prix architektů 2012 či nominaci na European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2013, ale i vítězství v mnoha architektonických soutěžích (například revitalizace bastionu u Božích muk, památník Jana Palacha ve Všetatech či Masarykovo náměstí v Jihlavě).

V roce 2012 založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Od roku 2015 je vedoucí předmětu koncept a interpretace na Fakultě architektury ČVUT.

 

Michal Škoda (1962) se ve svých uměleckých aktivitách postupně věnuje sochařství, malbě, instalacím a v poslední době především kresbě, fotografii a autorským knihám, jež sám považuje za nejdůležitější část své tvorby. Výraznou součástí jeho práce jsou příležitostně se vynořující místně specifické intervence.

Má za sebou nespočet výstav doma i v zahraničí a jeho díla jsou zastoupena v řadě tuzemských a zahraničních sbírek.

Vedle své autorské tvorby působí Michal Škoda od roku 1998 jako hlavní kurátor Galerie současného umění a architektury – Domu umění města České Budějovice, která se za dobu jeho působení stala prestižní institucí s výrazným mezinárodním přesahem. V roce 2016 získal čestné uznání v soutěži Architekt roku a v roce 2017 cenu za výjimečný počin v rámci České ceny za architekturu.

 

 

Anotace ke knize
Pavla Melková, Michal Škoda: Vnitřní čas

Nová sbírka poezie Pavly Melkové je propojena s autorskými deníky výtvarníka Michala Škody. Autoři nás společně provádějí cestou skrze obrazy vnímání prostředí našeho života. Procházíme časem a prostorem každodennosti. Pocit, který v nás prostředí vyvolává, vytváří obraz v naší hlavě. Není to už obraz reálného místa, ale prožitku z něj. Ten se stává součástí našeho vnitřního prostoru a propojuje se s krajinou duše.

Slova poezie jsou obrazem, výtvarný obraz je poezií. Nabízejí nám jazyk prožívání místa, jazyk propojení našeho vnitřního prostoru s ním, jazyk zákoutí duše. Jeho čtení i vytváření prohlubuje citlivost a schopnost porozumění okolnímu světu i sobě samým. A možná dokáže být i jazykem – lávkou dorozumění člověka s člověkem.

Vydalo nakladatelství Archa  v českém a anglickém originále, jako svou stou a stoprvní publikaci. 152 stran. Zlín 2019. Edice poezie svazek 9.

www.nakladatelstviarcha.cz