Loading...

Čtyři dny | Four days

Startpoint (v pohybu)

Cena pro diplomanty evropských akademií

DENNĚ / Desfourský palác
Všední dny 16:00–22:00, so-ne 14:00–22:00
V den zahájení a v den zakončení do 24:00
Cena: 50 Kč (v rámci vstupného na výstavu)

Cena STARTPOINT pro diplomanty evropských výtvarných akademií soustavně mapuje nastupující talenty již od roku 2003. Vedle úvodní výstavy v brněnském Domě pánů z Kunštátu se letos v rámci 4+4 dnů v pohybu prezentuje ve speciální podobě pop-up projektu, soustředěného na stále sílící performativní tendence v současném umění.

Cena StartPoint, určená diplomantům uměleckých škol, se během šestnácti let své existence proměnila z národní přehlídky závěrečných studentských prací do podoby prestižního mezinárodního projektu, v němž se každoročně představí nejvýraznější talenty nastupující umělecké generace z mnoha zemí Evropy. V současnosti zahrnuje cena 28 prestižních akademií ze 14 zemí a představuje tak největší evropskou přehlídku svého druhu. Díla všech 28 letošních finalistů budou kromě katalogu výstavy zveřejněna na webových stránkách projektu: www.startpointprize.eu. Vítěz ceny získává kompletní produkci samostatného katalogu a spolu s dalšími oceněnými společnou měsíční rezidenci v Praze během následujícího roku.

V letošním roce místo jedné hlavní expozice plánujeme celou sérii výstav: na hlavní výstavu v brněnském Domě pánů z Kunštátu navazuje performativní pop-up prezentace v rámci pražských 4+4 dnů v pohybu, která představuje umělce pracující s prvky divadla, performance či interaktivních instalací.

Projekt StartPoint vznikl v roce 2003 v Galerii Klatovy/Klenová jako soutěž pro diplomanty českých uměleckých škol​. Záhy se rozšířil i do okolních zemí a ​v roce 2009 byla cena doplněna i o rezidenční program Started pro oceněné umělce. V roce 2010 opustil StartPoint klatovskou galerii a vydal se na pouť po dalších městech a institucích (GASK Kutná Hora, Wannieck Gallery Brno, DOX​, Národní galerie v Praze​). StartPoint také od roku 2012 postupně expanduje do zahraničí: výběrové výstavy StartPointu ​se ​několikrát prezentovaly v​ Bukurešti, Bratislavě, Amsterdamu a Gentu (BE). Od roku 2017 je StartPoint zaštítěn Nadačním fondem současného umění, který je také správcem renomované Sbírky Richarda Adama.

Cena StartPoint je jedinečná nejen svojí dlouhou tradicí a rozpětím, ale také nezávislostí na jednotlivých akademiích, které mají ve výběru jen menšinový hlas. Nerozhoduje ani médium, technika či námět, nejpodstatnějším kritériem je neotřelost a originalita. Během šestnácti let existence StartPointem prošly stovky umělců, z nichž mnozí jsou dnes respektovanými hvězdami, všichni společně však vytvářejí jedinečný geografický i časový průřez evropským současným uměním v jeho nejčerstvější podobě.

Vybraní umělci:
David Bartoš (FAVU VUT Brno)
Simona Gottierová (VŠVU Bratislava)
Jonathan Hielkema (KABK Den Haag)
Zagros Mehrkian (ÉSADTPM TOULON)
Vojtěch Rada (UMPRUM Praha)
Mario Stamatis (Goldsmiths London)
Michal Soja and Roza Duda (ASP Krakow)
Camille Yvert (RCA London)

Kurátor: Pavel Vančát / architektonická spolupráce: Oldřich Morys

Konkrétní data performancí budou upřesněna
 

Další informace o umělcích viz www.starpointprize.eu