Loading...

Čtyři dny | Four days

Sarah Vanhee (Belgie)

Tvoření spravedlnosti

Film
  • Neděle 7. 10. / 18:00, Divadlo Archa (Malý sál)

The Making of Justice (Tvoření spravedlnosti) je film o sedmi vězních, kteří společně se Sarah Vanhee pracující na scénáři kriminálního filmu. Stejně jako hlavní postava filmu se všichni dopustili vraždy. Při tvorbě příběhu čerpají ze svých vlastních zkušeností, myšlenek a tužeb. Jako diváci můžeme jen hádat, jestli používají fikci jako prostředek k potvrzení, přesahu či transformaci své současné situace. V průběhu filmu diskutují o kriminalitě jako o paralelní realitě i o tom, co je podstatou spravedlnosti a jaká by byla společnost, kdy se více zaměřovala na nápravu než odplatu. „Právní systém není synonymem spravedlnosti jako takové. Právní systém znamená uplatňování pravidel, ale spravedlnost je lidská schopnost,“ říká jeden z mužů. Obraz „zločince“ je vždy těžko uchopitelný, a to z hlediska formy (objektiv zůstává vždy rozostřený) i obsahu, protože autoři a jejich postava se nejprve objevují jako obyčejní lidé a teprve potom jako pachatelé.

V říjnu 2017 Sarah Vanhee získala cenu studentské poroty v kategorii První světla na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

 

Umělecké postupy SARAH VANHEE souvisejí s performancí, vizuálním uměním a literaturou a autorka je rozvíjí v různých prostředích. „Tvořím přechodné, porézní, a přece jasně definované prostory, ve kterých analyzuji stávající skutečnost a konfrontuji ji s absurdním, utopickým nebo poetickým nápadem. Z tohoto napětí pak vznikají různá vyprávění, krajiny, postupy a fikce.“ K nedávným dílům Sarah Vanhee patří film Tvoření spravedlnosti (The Making of Justice), performance Oblivion (Zapomnění), videoinstalace a performance I Screamed and I Screamed and I Screamed (Křičela jsem a křičela a křičela), série setkání Untitled (Bez názvu), série zásahů Lecture For Every One (Přednáška pro každého), performance Turning Turning (Otáčení) a performance Nepředvídaný (Unforetold).

 

Režie: Sarah Vanhee
Producent: Manyone (Brusel) s podporou BUDA Arts Center (Kortrijk), v rámci apap-Performing Europe 2020 – podpořeno Creative Europe Programme of the European Union

Ve Vlámštině s českými titulky.
Doba představení: 60 min.