Loading...

Čtyři dny | Four days

Dakh Daughters Band (Ukrajina)

Roses (Růže)

Freak-kabaret/koncert
  • Pondělí 9. 10. / 20:00, Divadlo Archa
Cena: 290 / 190 Kč

Multižánrová hudebně-divadelní vystoupení ukrajinských umělkyň Dakh Daughters Band se svou emocionální naléhavostí dokážou divákům dostat hodně pod kůži. Při hledání nového výrazu čerpají Dakh Daughters Band inspiraci především z divadelní avantgardy a kabaretních forem minulého století. Někteří kritici jejich poetiku a schopnost výrazné divadelní hyperboly přirovnávají k vystoupením britské kultovní kapely The Tiger Lillies.

Dakh Daughters na sebe poprvé výrazně upozornily na koncertě na Majdanu v Kyjevě v prosinci roku 2013. Svou občanskou a politickou angažovaností se od té doby staly jedním z hlavních symbolů boje za demokracii na Ukrajině.

Charakteristickým rysem tvorby Dakh Daughters je propojování prvků punku, rocku a rapu s tradičním ukrajinským folklórem. Za využití velkého počtu hudebních nástrojů – kláves, kontrabasu, violoncella, houslí, kytary, bicích, příčné flétny a akordeonu – prezentují široké spektrum hudebních žánrů. Jednotlivé písně jsou směsí cover verzí existujících skladeb a vlastních autorských kompozic, inspirovaných řadou literárních textů, např. Tarase Ševčenka, Josifa Brodského, Charlese Bukovského i Williama Shakespeara. Právě Shakespearův sonet číslo 35 tvoří základ jedné z nejvýraznějších skladeb Dakh Daughters s názvem Růže/Donbas,. Název skladby symbolicky odkazuje k městu Doněck, hlavnímu městu Donbasu ve východní části Ukrajiny, kde v současnosti zuří občanská válka a které má ve znaku právě růži.

Díky své občanské angažovanosti se vystoupení Dakh Daughters proměňují v jakási naléhavá volání po smíření, svobodě a lásce mezi lidmi.

Dakh Daughters Band je ukrajinská hudební a divadelní skupina založená v roce 2012 v Kyjevě. Jméno skupiny je odvozeno od divadla Dakh, ze kterého tento hudební projekt vzešel. Skupinu tvoří sedm umělkyň, které hrají na různé hudební nástroje a zpívají v různých jazycích a dialektech. Hudební styl jejich produkce charakterizuje propojení ukrajinské lidové hudby s prvky rocku, punku a rapu. Dakh Daughters participují i na dalších hudebních multižánrových projektech, např. DakhaBrakha či Perkalaba. Do širšího povědomí kapela vstoupila díky videoklipu k písni Růže/Donbas a živému vystoupení na Majdanu v roce 2013. Dakh Daughters se představily v různých ukrajinských městech, ale i na Slovensku, v Polsku, Francii, Rusku a Brazílii. V listopadu 2016 vydaly své první studiové album s názvem IF.

 

Délka představení: 90 min.
Různé jazyky, české titulky

 

www.morezvukov.nl/dakh-daughters/

Se vstupenkou na představení Roses vstup na výstavu Zkušenost exilu, která potrvá v letohrádku Hvězda do 29. října 2017, ZDARMA.  

 

Režie, scéna, kostýmy: Vlad Troitsky
Hudební kompozice: Dakh Daughters Band
Zvukový design: Roman Falkov
Světelný design: Switlana Smijewa, Maria Wolkowa
Video: Maria Wolkowa
Produkce: Production Dakh – Centre of Contemporary Art, Kiev
Účinkují: Ruslana Chasipova, Natalka Halanevych, Tetyana Havrylyuk, Solomia Melnyk, Anna Nikitina, Zo