Loading...

Čtyři dny | Four days

Václav Cílek

Noemova archa pod Araratem

/ Přednáška, Místa činu (ÚLUV)
  • Pondělí 17. 10. / 18:00, ÚLUV
    / vstupné 50,– Kč, zlevněné 30,– Kč

Koncem léta spisovatel a geolog Václav Cílek nečekaně odjel pod Ararat zhodnotit přírodní objekt velikostí a tvarem připomínající Noemovu archu. V přednášce se seznámíme s územím, historií výzkumů a manipulací. Ale nejcennější je to, že na těchto místech člověk může prožít sumerské či biblické mýty jako něco reálného, jako součást i našeho života. Zpětně se pak ptá, proč se už o těchto příbězích nebavíme ? Kdy a proč zemřely a staly se textem? Zpětně pak možná získáváme klíč k barokní jezuitské učenosti třeba Athanasia Kirchera, který arše věnoval celou knihu nebo k dílům nizozemských malířů zpodobňující archu.

RNDr. Václav Cílek, CSc. (* 5. listopadu 1955 Brno – Židenice)
je český geolog, klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy. Střední školu studoval také v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a přírodovědeckou fakultu – obor geologie na Univerzitě Karlově v Praze. V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 1990 pracoval v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a v letech 1994 až 2001 pak na částečný úvazek v Centru teoretických studií. Od roku 2004 je ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR.

Přestože se ve své práci zabývá především popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů.

Václav Cílek spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech, publikuje např. ve Vesmíru, Respektu a v dalších periodicích. Za knihu Krajiny vnitřní a vnější a za následující knihu Makom: Kniha míst získal Cenu Toma Stopparda za rok 2004 (cena za literární eseje). V červnu 2007 získal Cenu ministra životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie“.

Výběr knih: 
1995: Podzemní Praha: Soupis podzemních objektů hlavního města a vybraná bibliografie. 1997: Píseň pro odcházející duši
2002: Krajiny vnitřní a vnější: texty o paměti krajiny, smysluplném bobrovi, areálu jablkového štrůdlu a také o tom, proč lezeme na rozhlednu.
2003: Střední Čechy: příroda, člověk, krajina. (spolu s Vojenem Ložkem a Jarmilou Kubíkovou)
2004: Makom: kniha míst.
2004: Vstoupit do krajiny. O přírodě a paměti středních Čech. (spolu s Vojenem Ložkem, Pavlem Mudrou)
2005: Tichý břeh světa. (spolu s Hanou Rysovou)
2005: Střední Brdy
2006: Tsunami je stále s námi: eseje o klimatu, společnosti a katastrofách.
2007: Nejistý plamen: Průvodce ropným světem. (spolu s Martinem Kašíkem)
2007: Borgesův svět.
2008: Dýchat s ptáky: Obyčejné texty o světle paměti, pravdě oblaků a útěše míst.
2008: Podzemní Praha: Jeskyně, doly, štoly, krypty a podzemní pískovny velké Prahy. (spolu s fotografy Milanem Korbou a Martinem Majerem)