Dragan Stojčevski & Tereza Benešová & Jan Beneš
(Srbsko – Česká republika)
Játady tytam …jako když oči učí uši poslouchat
Česká premiéra!
Premiérový projekt chce světlem zkoumat kvalitu tmy a hudbou kvalitu ticha. Audio-vizuální kompozice je založena na vztahu světla a hudby. Na prázdné scéně se pozornost soustředí ke dvěma lidem – muži a ženě – hrajícím na akordeon. Hudba tvoří nehmotnou matérii, která asociuje různé polohy jejich komunikace. Slova dialogu nahrazuje melodie, zvuk. Světlo navázané na tento rozhovor se stává partnerem hudby, mění se živě ve vztahu ke skladbě. Vzniká tak dojem, že světlo je hybatelem věcí, okolnost či třetí osoba přítomná dialogu hudebníků… Pak tedy oči učí uši poslouchat.
Tereza Benešová (1984) studuje na DAMU scénografii alternativního a loutkového divadla. Kromě scénografické tvorby hraje na akordeon a zpívá v kapelách - Pět pičí bez dud, Lhářky, O trochu lepší než rohlík, Koupelnová kapela.
Dragan Stojčevski (1979) narodil se v Pančevu (území bývalé Jugoslávie). Po ukončení Střední umělecké školy v Bělehradě, studoval scénografii na DAMU v Praze a byl na stáži v atelieru Doc. Vladimíra Kokolii na AVU. Vedle scény navrhuje i kostýmy a plakáty. V současné době se zabývá tvorbou site-specific projektů u nás i v zahraničí.
Jako malíř a grafik měl několik samostatných výstav. Od roku 2007 intezivně hraje na akordeon s kapelou Mamapapa banda a skládá scénickou hudbu.Od roku 2008 je členem kapely IconOrchestra , která hraje živě k němému filmu (Erotikon, Dobrodružstvy prince Achmeda) a divadelním představením (Proroci písma, Putování ve větv, TransFroma in Halle…)
Jan Beneš (1974) performer, choreograf, světelný designér mnoha projektů a divadel; absolvent konzervatoře Duncan Centra a ročního studijního pobytu v Laban Centre v Londýně. Jako autor a interpret je podepsán pod úspěšnými projekty nonverbálního divadla např. Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla, Polaris, s tanečníky skupiny NANOHACH nastudoval choreografii Naostro. Jako tanečník účinkoval mj. v projektech souboru Dejá donné. Jedním z významných počinů na poli světelného designu je projekt Špalíček (2009). Hraje na akordeon.
Jazykově bezbariérové
(festival BUS 21:00 La Fabrika › ÚLUV)