'Místa činu'- site specific projekt
pro bývalé Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV), Národní 36, Praha 1
Výstavy, fórum budoucnosti, umělec má cenu, site performance, poezie, videoart, přednášky o architektuře, pro city procházky - komentované prohlídky výstav, budovy a okolí, film, umělecký bar a další.
My v Máji
Architekti Miroslav Masák, John Eisler a Martin Rajniš o obchodním domě na nároží Národní třídy a Spálené ulice.
Autoři představí původní varianty návrhu, urbanistická východiska a historii výstavby obchodního domu.
Před 35 lety se v Praze otevřel obchodní dům Máj, který po rekonstrukci v minulém roce otevřela firma Tesco pod novým, foneticky podobným názvem My. Návrh na svou dobu architektonicky výjimečné stavby na rohu Národní třídy a Spálené ulice vypracovali v roce 1971 architekti Miroslav Masák, John Eisler a Martin Rajniš z libereckého projektového ateliéru SIAL, respektive ze Školky SIAL.
Během večera představí autoři projekt obchodního domu Máj, původní varianty návrhu, historii výstavby a přiblíží také svůj pohled na vlastní život domu až po dnešek. Zde se otevírá prostor pro diskusi nad nedávnou rekonstrukcí, případně nad současnou přístavbou obchodního centra Copa. Přednáškový večer bude doplněn procházkou k Máji s komentářem zúčastněných autorů.
Miroslav Masák (*1932)
V roce 1958 absolvoval studium architektury na ČVUT v Praze. Následně odešel do Stavoprojektu v Liberci, kde později působil v ateliéru Karla Hubáčka, autora slavné televizní věže a hotelu na Ještědu. Pod Hubáčkovým vedením Masák pracoval například na urbanisticky nekonvenčním návrhu sídliště Šanov v Teplicích, pro které navrhl areál relaxačních lázní. Se vznikem nezávislého Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL) odchází v roce 1968 ze Stavoprojektu. V rámci SIALu Masák vzápětí vede tvůrčí skupinu mladých talentovaných absolventů architektonických škol – tzv. Školku SIAL.
V rámci SIALu a spolu se členy Školky Masák pracoval na celé řadě projektů: obchodní dům Ještěd v Liberci (1968-72), rekonstrukce Veletržního paláce v Praze (1975-92), sjezdové tratě a zázemí lyžařského areálu sv. Petr ve Špindlerově Mlýně (1986-88). Na začátku 90. let působil jako odborný poradce prezidenta Václava Havla a podílel se na rozvoji Pražského hradu. V roce 2006 vyšla jeho vzpomínková kniha Tak nějak to bylo.
John Eisler (*1946)
Po dokončení studia architektury na pražské ČVUT odchází Eisler v roce 1969 do Školky SIAL sídlící na Jedlové poblíž Liberce. Patřil zde k předním zastáncům mašinismu a brzy zaujal návrhem konstrukčního systému Radoom pro radiokomunikační zařízení. Když s Miroslavem Masákem a Martinem Rajnišem zvítězili v soutěži na obchodní dům Máj, dočkal se John Eisler své první rozsáhlé realizace. S kolegy ze SIALu také do začátku 80. let pracoval na studii rekonstrukce Veletržního paláce v Praze. Od roku 1983 působí Eisler v USA, nejprve v ateliéru významného amerického architekta Richarda Maiera a od roku 2003 ve vlastním ateliéru v New Yorku a v Praze. Zde se zabývá převážně projekty veřejných a bytových staveb. V roce 1996 zvítězil spolu s Maierem v soutěži na novostavbu kostela v Římě (Dio Padre Misericordioso, realizace 1998-2003).
Martin Rajniš (*1944)
Vystudoval architekturu na pražské ČVUT a v ateliéru Františka Cubra na AVU. V liberecké Školce SIAL působil do konce 70. let a podílel se zde například na projektu sídliště Tegeler Hafen pro Berlín. V 80. letech začal spolupracovat s architekty Stanislavem Fialou, Tomášem Prouzou a Jaroslavem Zimou, s nimiž v polovině 90. let realizoval ceněný projekt areálu továrny Sipral v Praze Strašnicích. V letech 1990-97 působil na VŠUP v Praze, od roku 1993 jako profesor. V posledních deseti letech se věnuje zkoumání a realizaci dřevěných konstrukcí – rodinný dům (vejminek) v Černošicích, věž Scholzberg v Horním Maxově, Česká poštovna na Sněžce. Principy přirozené architektury uplatnil nejnověji v expozici česko-slovenského pavilonu na letošním bienále architektury v Benátkách. Martin Rajniš vede vlastní ateliér e-MRAK.
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha, Čtyři dny
projekt podpořili: Konsepti s.r.o., Metrostav a. s., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Sipral a.s.
mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, Kulturní čtrnáctideník A2
Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širší veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Do nynějška uspořádal Kruh více jak dvě stovky přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury.