TISKOVÁ ZPRÁVA
site specific projekt
pro bývalé Federální shromáždění - novou budovu Národního muzea
Festival 4+4 dny v pohybu
svolává kulturní fórum
„Parlament budoucnosti“
V Praze, 26. srpna 2009 - Hádky kolem legislativních „přílepků“, osobní animozity, klientelistická rozhodnutí a diskurs určovaný šedými eminencemi v legislativních orgánech – tak toho všeho budou ušetřeni účastníci Parlamentu budoucnosti. I v reakci na často banální a bezpředmětné diskuse v Poslanecké sněmovně využili pořadatelé divadelního festivalu 4+4 dny v pohybu dočasného zázemí v budově bývalého Federálního shromáždění a nabízejí vlastní vizi konstruktivní rozpravy. Ta se za účasti renomovaných diskutérů bude týkat palčivých otázek přítomnosti a výzev pro další desetiletí. Široký záběr Parlamentu budoucnosti, který proběhne v bývalé Sněmovně národů „Federálu“ 14. října od 17 hodin, ilustruje už ústřední otázka: Co znamená být lidskou bytostí na prahu 21. století?
„Trochu jsme se nechali inspirovat prostředím bývalého Federálu. Ale hlavně cítíme kolem sebe potřebu veřejně diskutovat o závažných věcech, které zapadají kvůli záplavě často účelově šířeného komunikačního balastu,“ vysvětluje autorka konceptu Denisa Václavová ze sdružení Čtyři dny, které je organizátorem festivalu 4+4 dny v pohybu. „Program fóra jsme sestavili i tak, aby v něm rezonovala témata související se stávající ekonomickou krizí a dlouhotrvající krizí hodnot.“ Akce bude přístupná pro nejširší veřejnost. Více na www.ctyridny.cz.
Desítka odborníků rozličných oborů a profesí přednese v rámci Parlamentu budoucnosti ve Sněmovně národů své příspěvky reagující na současnou celosvětovou situaci, proměnu společnosti, představí své vize a nabídne své zkušenosti a názory. Pořadatelé usilují o to, aby i díky debatě přítomní lépe porozuměli současné globální krizi a přiblížili se možným východiskům k jejímu řešení. Mezi osobnostmi, které doposud přislíbily svou účast, jsou například ředitel Hnutí Duha Petr Macháček, který zhodnotí současné ekologické výzvy, nebo člen NERVu a hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček, jenž rozebere téma udržitelné ekonomie. Historik umění Jiří Zemánek věnuje svůj příspěvek integrální kultuře, na problematiku obnovitelné energetiky se zaměří Milan Smrž, zatímco politický analytik Jiří Pehe probere principy a dopady současné globální krize. Chybět nebude ani pohled na proměnu kultury, který zprostředkuje Alexandra Brabcová, spirituální krizi se bude věnovat Patricie Anzari a hledisko kultury zmapují kurátoři a aktivní umělci jako Vít Havránek, Jiří Skála a Tomáš Vaněk.
Kulturní fórum je bezplatně přístupné pro veřejnost, zájemci se mohou registrovat od 10.9. na www.ctyridny.cz. Spolupořadatelem je Národní muzeum.
Festival 4+4 dny v pohybu se během třinácti dosavadních ročníků zařadil mezi sledované a hojně navštívené divadelní přehlídky. Letos proběhne mezi 9. a 16. říjnem a opět tuzemskému publiku představí čelné osobnosti současného pohybového divadla a progresivní domácí i zahraniční projekty využívající nejnovější technologie. V uváděných představeních nezřídka stírá hranice mezi divadlem a dalšími uměleckými oblastmi, hudbou počínaje a výtvarným uměním konče. Výjimečnou pozici festivalu upevňuje i schopnost organizátorů objevovat zapomenuté či nevyužívané prostory a prostředí a divadlem jim vdechnout život. Dvě desítky představení, koncertů a unikátních projektů proběhnou kromě tradičních prostor divadel Archa a Alfred ve dvoře i v holešovických postindustriálních prostorách Studio ALT@-Hala 30 a v rámci doprovodného uměleckého programu 5. bienále Industriální stopy také v holešovické La Fabrice. Zlatým hřebem pak bude program připravený pro veřejnosti dlouho nepřístupné prostory budovy Federálního shromáždění.
V letošním ročníku představí organizátoři umělce a soubory až z Austrálie, Nového Zélandu, Izraele, Mali nebo Jihoafrické republiky, z nichž většina vystoupí v České republice poprvé. „Za
pozornost rozhodně stojí představení izraelské choreografky Yasmeen Godder, vystoupení afrických tanečnic Kettly Noël a Nelisiwe Xaba nebo impozantní světelná choreografická esej australského souboru Chunky Move,“ láká umělecký ředitel festivalu Pavel Štorek. Vedle již zmiňovaných umělců se diváci mohou těšit také na novozélandskou performerku a choreografku Simone Aughterlony či andaluskou tanečnici a choreografku Judith Mata
Stranou nezůstane ani evropská umělecká scéna, kterou reprezentuje například belgická divadelní společnost Needcompany nebo jeden z mezinárodně nejproslulejších polských divadelních souborů Teatr Cinema.
V rámci festivalu se uskuteční také premiéry dvou mezinárodních projektů s českou uměleckou účastí. Premiéru „Bergmann Update“ uvede STAGE CODE a s novinkou „Karenin's Smile“ se představí Tereza Lenerová a Iinat Ganz.
Budova bývalého federálního shromáždění se na 4+4 dny stane srdcem mezinárodního divadelního festivalu. Unikátní performanci adaptovanou na prostory schodiště přiveze slavný český výtvarník Ján Mančuška. Speciální hudebně vizuální projekt pro Sněmovnu národů v budově Federálního shromáždění si připravili také známé osobnosti české hudební scény Vladimír 518, David Vrbík a Ondřej Anděra. Výtvarné a video instalace, performance a architektonické přednášky budou součástí originálního site specific projektu s názvem Místa činu. Návštěvníci se budou moci z různých úhlů pohledu seznámit s historií a architekturou budovy a to prostřednictvím komentovaných prohlídek, kterých se ujmou přední historici a teoretici umění a architektury – Rostislav Švácha, Zdeněk Lukeš, Jiří T. Kotalík, Karel Ksandr a další.
Pro změnu okolí Federálního shromáždění prozkoumá interaktivní streetartový projekt Here Whilst We Walk brazilského umělce Gustava Ciríaca a německé performerky Andrei Sonnenberg. Přibližně hodinové „představení“ tvoří mlčenlivá procházka se skupinou čítající 6 až 20 lidí z řad veřejnosti, během které se odehrávají i některé další akce. Skupina kráčí ulicemi obklopena elastickým pásem, který mění podoby v závislosti na velikosti seskupení a reaguje na měnící se městské krajiny a architekturu. Jejím úkolem je také propagovat různé stupně rychlosti a skupinové dynamiky.
Divácky úspěšná představení jsou v programu zařazena vícekrát. Diváci proto nemusí volit mezi dostupnými představeními vzhledem k přesunům mezi divadelními prostory. Program je sestaven tak, aby zájemci měli možnost zhlédnout všechna představení.
Kompletní program a info
www.ctyridny.cz
Předprodej vstupenek
bude zahájen 10. září.
Festival 4+4 Dny v pohybu na Facebooku »
Ukázky představení:
Chunky Move – „Glow“
Needcompany – „The Ballad of Ricky and Ronny“
Yasmeen Godder – „Singular Sensation“
Simone Aughterlony – „ The Best and the Worst of Us“
Kettly Noël a Nelisiwe Xaba – „Correspondances“
Festival 4 + 4 DNY V POHYBU
Pořádá: Čtyři dny o.s., Spolupořadatel: Národní muzeum
Podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Institut umění - Divadelní ústav, Embassy of Israel-Prague, Velvyslanectví Nizozemského království, Institut francais de Prague, Goethe-Institut Prag, Pro Helvetia , Nadace Život umělce, Institut Cervantes, Toi toi , Buchty a loutky, FAMU, Světozor, Pražské služby, Promopro
Mediální partneři: A2, Radio 1, The Prague Post, Taneční zóna, České noviny.cz, ČRo 4 Wave, ČRo 3 Vltava , Artyčok.TV
Ve spolupráci: Divadlo Archa, la fabrika, Alfred ve dvoře, WD LUX, jednotka/unit, ALT@RT, Kruh o.s., Versus Architekt
Ve spolupráci s Pražským Quadriennale scénografie a divadelního prostoru - v rámci projektu Intersekce podpořeným z programu Culture Evropské unie.
14. ročník festivalu 4 + 4 DNY V POHYBU (9. - 16. 10. 2009)
Divadlo Archa & La Fabrika & Divadlo Alfred ve dvoře & Studio ALT@-Hala 30 & budova bývalého Federálního shromáždění
Čtyři dny o.s., Celetná 17, Praha 1, 110 00
tel.: 224 809 116,
Email: fourdays@theatre.cz,
WWW: http://www.ctyridny.cz/
Další informace (PR servis):
Lucie Čunderliková a Silvie Marková
Smart Communication s.r.o. - marketing, media, promotion
T/F: +420 272 657 121
M:, +420 733 538 889, +420 604 748 699
Email: cunderlikova@s-m-art.com; markova@s-m-art.com
WWW: www.s-m-art.com