4+4 DNY V POHYBU 6. – 14. 10. 2017
Zahraniční divadelní a taneční program
Letošní dramaturgický koncept zahraničního divadelního a tanečního programu je záměrně postaven na různorodosti uměleckých přístupů v současném kosmopolitním světě. 22. ročník našeho festivalu tak představí vedle slavných evropských tvůrců umělce a umělecké formace z Angoly, Alžíru, Maroka, Ukrajiny, USA, Kanady či Pobřeží Slonoviny.
6.10. Divadlo ARCHA 20:00
Nástio Mosquito (Angola): Respectable Thief
Multimediální umělec Nástio Mosquito ve svých performancích zkoumá nejrůznější stereotypy ovládající západní kulturu, jakož i tradiční pojetí rolí publika a umělce. Představení Respectable Thief (Vážený zloděj) představuje ambiciózní způsob propojení hudby, poezie, videa i textů, jímž Mosquito otevřeně artikuluje své kritické postoje.
7. 10. + 8. 10. Divadlo Archa 20:00
BERLIN (Belgie): Zvizdal
Multimediální představení Zvizdal (Černobyl – tak daleko, tak blízko) nabízí portrét stařičkého páru, který se po výbuchu černobylské elektrárny odmítl vystěhovat ze zakázané zóny a dodnes zde v naprosté izolovanosti hospodaří na svých pozemcích. Příběh samoty, chudoby, boje o živobytí, ale i odhodlanosti, lásky a naděje.
9. 10. Divadlo Archa 20:00
Dakh Daughters Band (Ukrajina): Roses
Seskupení sedmi ukrajinských umělkyň, které vzešly z kyjevského experimentálního divadla Dakh, ve svých kabaretně pojatých performancích mísí prvky punku, rocku a rapu s ukrajinským folklórem. Tvůrčí nespoutanost Dakh Daughters Band se na Ukrajině stala jedním z hlavních symbolů boje za demokracii.
7. 10. + 8. 10. Divadlo ALFRED VE DVOŘE 19:00
Philippe Saire (Švýcarsko): Vacuum
Švýcarský choreograf alžírského původu Philippe Saire ve své poslední experimentální choreografii Vacuum (Vakuum) zkoumá možnosti propojení pohybu a výtvarného umění. Dvě neonové trubice tu vytvářejí optickou iluzi prázdného prostoru, v němž se jakoby vznášejí těla dvou tanečníků.
10. 10. Divadlo ALFRED VE DVOŘE 19:00
Myriam Bleau (Kanada): autopsy.glass
Ve svých audiovizuálních performancích experimentuje montrealská skladatelka a multimediální umělkyně Myriam Bleau se zvukovým, vizuálním a symbolickým potenciálem vinných sklenic. Živý záznam zvuků vzniklých manipulací se sklem – vibracemi, rezonancí či dokonce praskání – prochází zvukovou transformací a zpětně ovlivňuje světelnou instalaci. Bleau si záměrně pohrává s divákovým napětím a probouzí v něm ambivalentní pocity křehkosti i násilí.
10. 10. Divadlo PONEC 20:00
Elina Pirinen (Finsko): Personal Symphonic Moment
Šostakovičova symfonie č. 7 je v hudebním světě chápána jako kritika tyranie, včetně sovětské diktatury. Známá finská choreografka a hudebnice Elina Pirinen se rozhodla “rozpitvat” tuto slavnou symfonii ve své nejnovější choreografii Personal Symphonic Moment(Osobní symfonický okamžik). Choreografie získala ocenění „Critics Spurs“, kterou každoročně uděluje Finská asociace kritiků.
12. 10. Divadlo ARCHA 20:00
Taoufiq Izeddiou / Cie Anania (Maroko): En Alerte
Taoufiq Izeddiou patří již řadu let k předním protagonistům současného tance v Maroku. Jeho choreografická tvorba je průsečíkem tradičních a moderních postupů. V představení En Alerte (V pohotovosti) se Izeddiouovy osobní vzpomínky na první setkání se súfijským obřadem prolínají se současnou arabskou poezií.
14. 10. Divadlo ARCHA 18:30
Nadia Beugré (Pobřeží slonoviny/Francie): Quartiers Libres
Existují místa, kam nesmíme? Místa, která nemáme právo prozkoumat? A když překročíme hranice zakázaných prostor, co se s námi stane? Choreografka a tanečnice Nadia Beugré zkoumá tyto otázky ve fascinující vizuálně interaktivní choreografii Quartiers Libres, což je francouzský termín pro „volné území“ či „neomezený prostor“. Beugré bojuje za vlastní svobodu s dusivými hranicemi jeviště, utlačujícím zvukem a oceány plastových láhví s vodou.
https://vimeo.com/154837689
13. 10. + 14. 10. Divadlo PONEC 20:00
Penny Arcade (USA): Longing Lasts Longer
Newyorská legendární avantgardní umělkyně a spolupracovnice Andy Warhola Penny Arcade své představení Longing Lasts Longer (Touha trvá déle) pojala jako divokou směs rock n’ rollu, parodií na sólová vystoupení komiků a osobních vzpomínek na 40 let prožitých ve světě pop-kultury. Show věnovanou v první řadě New Yorku (“městu, které se nikdy neprobudí”) doposud uvedla již ve 22 městech po celém světě.
11. 10. Studio ALTA 19:30
VerTeDance, Petra Tejnorová a kol. (Česká republika): NOTHING SAD
Johannes Kepler je znám coby astronom – pozoroval, počítal a vysvětloval pohyb nebeských těles. Během svého pražského pobytu však napsal také pojednání o sněhové vločce. O šestiúhelné sněhové vločce – poutavé čtení o „ničem“ – tato esej z roku 1611 byla novoročním darem Keplerovu mecenáši Janu Matoušovi Wackerovi.