Děti U
Tantehorse (Česká republika)
5. 10. Sobota | 14:30 | Usedlost Bulovka (open-air) | Prodej vstupenek | |
5. 10. Sobota | 15:30 | Usedlost Bulovka (open-air) | Prodej vstupenek | |
5. 10. Sobota | 16:30 | Usedlost Bulovka (open-air) | Prodej vstupenek | |
6. 10. Neděle | 14:30 | Usedlost Bulovka (open-air) | Prodej vstupenek | |
6. 10. Neděle | 15:30 | Usedlost Bulovka (open-air) | Prodej vstupenek | |
6. 10. Neděle | 16:30 | Usedlost Bulovka (open-air) | Prodej vstupenek |
Performativní procházka od usedlosti Bulovka k usedlosti Cibulka.
Divadelní multižánrový projekt souboru Tantehorse na podporu dětské paliativní péče ohledává umělecké uchopení tématu, jímž je naděje na dobrý život po ztrátě dítěte. Během dvouhodinové performativní procházky mezi usedlostmi Prahy 5 diváci zažijí v pěti různých zastaveních (performativní přednáška, participativní čtení, audiowalk, taneční instalace, zpěv) péči o život, umírání a smrt z odlišných perspektiv – z pozice přihlížejícího svědka, rodiče, a nakonec samotného dítěte. Výsledek si utváří divák sám na základě svých zkušeností, prožitků a emocí.
Jediná možná cesta je projít skrz.
Samotné tvorbě projektu předcházela intenzivní výzkumná fáze, kdy se umělci v průběhu tří měsíců setkávali s lékaři, pozůstalými rodiči i lidmi působícími v péči o pozůstalé v neziskových organizacích. V dalších letech se plánují osvětové výjezdy po celé České republice.
Tantehorse je renomovaný český divadelní soubor, který je jak autorskou platformou, produkující vysoce kvalitní, společensky rezonující inscenace, tak producentským zázemím vytvářejícím prostor pro začínající choreografy a autory v oblasti tanečního a pohybového umění.
Do první linie spadají pohybové inscenace, které již od počátku fungování Tantehorse, pravidelně získávají mezinárodní ohlasy (Light in the Darkness, S/he is Nancy Joe, Faith, ad.),dále multižánrové a inovativní inscenace (Osudety – na hranici performance, instalace a únikové hry), performativní přednášky (Strachy), performativní inscenace (30-ti hodinové Momentum), a především celá dokumentární série autobiografických monodramat Invisible I.-III. o neviditelných ženách – umělkyních s výjimečnými osudy (Hannah, Barbora a Iris).
Do druhé linie patří inscenace, které vznikají v podpůrném mentoringu mladých umělců, ať již se jedná o tantelab, což je dlouhodobá laboratoř přemosťující konec studia a profesionální uměleckou dráhu, v níž performeři v bezpečném prostředí získávají jak teoretické, tak praktické jevištní zkušenosti v různorodých aktivitách, tak série Emergency Dances, která přináší mladým choreografům příležitost k vytvoření prvních autorských děl. Emergency Dances mají za sebou již čtyři série, v nichž vzniklo více než dvanáct originálních děl (mezi nimi mimo jiné Jáma Lvová nebo Sádlo Ridiny Ahmed).
Tantehorse se snaží přinášet nové a originální vlivy do české taneční a divadelní scény, zabývá se pečlivým uměleckým výzkumem, cross over a imersivními projekty. Jeho vedoucí je Miřenka Čechová, oceňovaná autorka, režisérka, choreografka a performerka, jejíž výrazné vysoce oceňované inscenace a společenskokritické myšlení provokují a proměňují českou divadelní scénu spolu s Tantehorse již od roku 2010. Mezi další lídryně souboru patří dramaturgyně a divadelní lektorka Kristýna Boháčová, choreografka a performerka Markéta Vacovská a filosofka Alice Koubová.
Délka trasy: cca 2,5 km
Cesta z Bulovky na Cibulku trvá přibližně 50 minut
Celková doba akce je přibližně 160 minut
Vhodné od 15 let
Instrukce divákům
Vážení diváci,
přejeme si, abyste si naši performativní procházku užili v co největším pohodlí. Aby váš zážitek byl co nejlepší, připravili jsme pro vás několik důležitých informací:Celá akce proběhne v českém jazyce.
Jak se k nám dostanete a kde se setkáme?
Procházka začíná u usedlosti Bulovka (adresa Od Vysoké 22) a končí na usedlosti Cibulka (adresa Cibulka 118). Abychom vám usnadnili orientaci, vyznačili jsme důležité body na mapě.Cestujete MHD?
Skvělé rozhodnutí! MHD je nejjednodušší volba. Na autobusové zastávce Farkáň vás bude čekat náš dobrovolník, který vás nasměruje na místo začátku procházky.Cestujete autem?
Tuto variantu nedoporučujeme, parkování může být složitější. Pokud však není jiná možnost, doporučujeme následující:
- P+R Kotlářka – Blízko cíle na Cibulce, ale dál od startu na Bulovce.
- Parkování u usedlosti Bulovka – Okolí je z většiny obsazeno modrými zónami Prahy 5, fialové zóny s možností placeného parkování jsou v ulicích Peroutkova a Na Farkáně. Předpokládáme, že volných míst bude málo, protože se jedná o rezidenční oblast.
- Přesun autem z Bulovky na Cibulku – I toto je možnost, ale připravíte se o krásnou performativní procházku. Pro vás bude k dispozici zkrácená audio verze na Cibulce.
Procházka terénem
Cesta z Bulovky na Cibulku trvá přibližně 50 minut a je dlouhá asi 2,5 km. Půjdeme lesem a svažujícím se terénem, takže doporučujeme pohodlnou obuv. Pro lidi se sníženou pohyblivostí doporučujeme turistické hole.Občerstvení
Jídlo a pití bude připraveno v cíli na Cibulce. Doporučujeme si s sebou vzít vodu na cestu.Brýle na čtení s sebou
Část zážitku bude zahrnovat i čtení z knih, a pokud běžně používáte brýle na čtení, určitě se vám budou hodit.Těšíme se na setkání s vámi!
Kurátorky projektu:
Markéta Vacovská, Miřenka Čechová, Kristýna Boháčová
Performeři a umělci:
Markéta Cukrová – operní a koncertní pěvkyně, činná mezinárodně jako sólistka velkých operních domů, i originálních nezávislých projektů
Alice Koubová – filosofka se zájmem o performativní filosofii, zároveň proděkanka DAMU
Linda Dušková – dramaturgyně a režisérka, pedagožka na DAMU
Ran Jiao – čínská tanečnice a performerka, interdisciplinární umělkyně žijící v Praze
Andrea Opavská – tanečnice a performerka, pedagožka katedry tance na HAMU
Kent Sjöström – pedagog a umělec, zabývající se fyzickým divadlem a performance
Aleš Čermák & Jindřiška Křivánková – tvůrčí dvojice, zaměřující se na výzkum ztělesněných, multisenzorických forem vnímání, které směřují k performativitě
Roman Zotov-Mikshin – tanečník, choreograf a pedagog, spoluzakladatel umělecké skupiny Ferst Dadler
Petr Boháč – umělecký šéf divadelního souboru Spitfire Company, ředitel Paláce Akropolis
Odborný, výzkumný tým:
Mahulena Exnerová – předsedkyně Sekce dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP, primářka Dětského oddělení a DIOP nemocnice Hořovice
Klára Berková – neonatoložka a zakládající členka podpůrného a paliativního týmu, Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí
Lenka Kohoutková – vedoucí pracovnice Centra provázení, podpůrný a paliativní tým pro děti FN HK
Kateřina Barčíková – dětská lékařka na odd. resuscitační péče pro děti a zakládající lékařka dětského podpůrného a paliativního týmu, Thomayerova nemocnice, externí pediatr v mobilním hospici Cesta domů
Vítězslav Vurst – nemocniční kaplan v podpůrném a paliativním týmu FN Olomouc a v mobilním hospici Nejste sami
Zdenka Volavá – ředitelka organizace Dlouhá cesta, koučka
Martina Hůlková, Lenka Blažejová, Tibor Abel, Kateřina Procházková – pozůstalí rodiče
Sodja Lotker – dramaturgyně, pedagožka na DAMU
Produkční tým:
Jan Honeiser – manažer projektu
Veronika Hladká – produkce Lab Zones, rešerše FR a regiony
Karolína Anna Hudská – výkonná produkce performance
Filip Horn – technická produkce performance
Adéla Brabcová – PR a marketing
Koprodukce: Palác Akropolis a 4 + 4 dny v pohybu
Za podpory: Česká společnost paliativní medicíny, Nadace rodiny Vlčkových, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, Hlavní město Praha
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Hlavní město Praha přispělo na činnost v roce 2024 částkou 600 000 Kč.