Divadelní a taneční program
festivalu 4 + 4 dny v pohybu
Kulturní stanice Galaxie 2025
Na co se můžete těšit v rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu 2025 v Kulturní stanici Galaxie?
19.9. V rámci vernisáže výstav Sídliště a Planeta Hlava
Temporary Collective (CZ) – Sólo pro Galaxii
Taneční sólo, které je sochařstvím v čase – hra s detaily, pozorností, proměnou i imaginací.
2.10. / 3.10. 19:30
DIRECT ACTION THEATRE (NO/CZ) – Pomáhat a chránit
Česká premiéra
Performance „Pomáhat a chránit“ / „Serve and Protect“ je vyvrcholením dlouhodobé série Direct Action Theatre, v níž umělci pracují s uniformami policejních těžkooděnců jako hlavním vizuálním i symbolickým materiálem. Uniformy zasazují do absurdních či nečekaných situací a hravě zpochybňují status quo policie jako instituce. Ptají se, koho a co má skutečně chránit – lidi, přírodu, potěšení, krásu, lásku nebo samotný život? Představení, inspirované intervencemi ve veřejném prostoru, obrací tradiční mocenské role a jemně pracuje s energií protestu, násilí a odporu. Témata environmentálního smutku, války, uniformity či davové brutality jsou nahlížena s nadsázkou, hravostí i empatií.
DIRECT ACTION THEATRE je nový, kolektivně organizovaný formát performativní intervence, který propojuje divadlo, protest, happening a aktivismus. Jeho cílem není reprezentovat realitu – ale vstupovat do ní. Využívá strategie přímé akce jako uměleckého prostředku i politického gesta: demonstrace, obsazení prostoru, narušení běžného provozu. Publikum není divákem, ale svědkem nebo přímo účastníkem.
4.10 / 5.10. 11:00 + 15:00; 6.10. 10:00
Milíčovský les (Háje) – sraz Stanice Galaxie
Taneční Studio Light (CZ) – Putování ve větvích
Česká premiéra site specific verze
Site specific verze projektu Putování ve větvích přivede diváky do těsného kontaktu s přírodou a prostorem, který se stane aktivním spoluhráčem performance. Během rodinného výletu Milíčovským lesem budou diváci objevovat příběh malého poutníka prostřednictvím tanečního divadla, živé hudby a otevřené krajiny. Umělci a účastníci budou zkoumat propojování lidského těla s přírodním prostředím, křehkost, proměnlivost a krásu okamžiku. Publikum nebude pouze pasivním pozorovatelem, ale stane se součástí živé krajiny i příběhu, který v ní vzniká.
Taneční Studio Light funguje jako spolek při ZUŠ Popelka v Praze 5. Pod vedením režisérky, choreografky a pedagožky Lenky Tretiagové působí na poli současného tance a divadla, ale také v oblasti komunitní kultury, integračních a sociálních projektů v České republice i zahraničí.
14.10. / 15.10. 19:30
Studio Julian Hetzel (NL/DE/ZA/CH) – SPAfrica
Centrálním bodem projektu režiséra Juliana Hetzela a performerky Ntando Cele je balená voda s názvem SPAfrica . Zdrojem prvního empathy drink na světě je jak pitná vody ze subsaharských regiónů, tak evropská poptávka po exotice, čistotě a „pomoci“. Projekt rozkrývá mechanismy kulturního i ekonomického vykořisťování, srovnává využívání přírodních a emocionálních zdrojů a odhaluje neoliberální strategie při hledání alternativních surovin – a zároveň nutí publikum ke konfrontaci s vlastními postoji, privilegiem a spotřebou.
Julian Hetzel působí jako tvůrce představení, hudebník a výtvarný umělec. Vytváří díla na pomezí divadla, hudby a médií, která mají politický rozměr a dokumentární přístup. Je uměleckým ředitelem Studia Julian Hetzel se sídlem v Utrechtu.
21.10. 19:30
ME-SA (CZ) – Second Practice
Česká premiéra
Sólový taneční koncert, komická show jedné ženy, ale též setkání v křivém zrcadle současného tance a barokní hudby. Second Practice je zaměření pozornosti na to, co zůstává ve stínu, co není vidět, a přesto tam je, co rozptyluje, co způsobuje nepohodlí, ruší, co vyvolává nejistotu, co vyvolává polyfonní touhy, co ničí to, co už vzniká v tvůrčím procesu tance a při jeho předvádění na jevišti. Second Practice je hledáním souhlasu s únavou, beznadějí a selháním tanečnice-matky-na-volné-noze. Představení bude výsledkem uměleckého setkání žen, které spolu již dříve pracovaly a chtějí ve spolupráci pokračovat.
Umělecká platforma ME-SA působí pod vedením choreografky, tanečnice a performerky Martiny Hajdyla Lacové na české nezávislé taneční scéně od roku 2008. Profiluje se v oblasti mezioborové spolupráce a experimentu, výzkumu pohybového materiálu i vizuální dramaturgii. V posledních letech se věnuje převážně femininním tématům.
26.10. 18:00
ALTA Tours: SPOLK kolektiv (CZ): From scratch
Divadelní laboratoř, kde se ze tmy rodí pohyb, světlo a vztahy.
19:30
ALTA Tours: Ufftenživot & Studio ALTA (CZ): WHOMAN
Fyzická performance o ženské síle, křehkosti a každodenním hrdinství.
27.10. 18:00
ALTA Tours: Ufftenživot (CZ): Wonderland
Surreální svět, kde se realita láme a sny získávají tvar
19:30
ALTA Tours: Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková (CZ): TREMULA
Setkání tří žen v pohybu, prostoru a jemném chvění těla i mysli.
14.11. / 15.11. / 16.11. 12:00 – 19:00 (pouze na rezervaci)
Basel Zaraa (UK/PS) – Dear Laila
V této interaktivní, intimní multimediální instalace a performance pro jednoho diváka se britsko-palestinský umělec Basel Zaraa obrací ke své dceři Lailě i ke ztracené minulosti své vlastní rodiny. Inspirován zkušeností uprchlíka a příběhem domu jeho rodiny v jižní části Damašku, který byl zničen během syrské války, vytváří poetické, emotivní a apelující dílo.
Basel Zaraa je palestinský multidisciplinární umělec, který žije v Londýně. Narodil se v syrském uprchlickém táboře Yarmouk. Ve své tvorbě propojuje hudbu, mluvené slovo, instalaci a performance. Tematizuje identitu, vykořenění a každodenní realitu lidí bez domova a bez státu. Jeho práce jsou silně autobiografické a politicky naléhavé, zároveň ale intimní a poetické.
10.12. / 11.12. 19:30
Miet Warlop (BE) – Ghost Writer and the Broken Hand Break
Belgická režisérka a vizuální umělkyně Miet Warlop přináší jedinečný koncertní rituál – hudební i fyzickou jízdu, která balancuje mezi meditací a euforií. Slova se roztékají do beatů, pohyby gradují do transu. Tento „pohyb vpřed bez brzd“ je repetitivní, vyčerpávající a zároveň osvobozující. Warlop zde pracuje s motivy spojenými s vírou, rozkladem, cykličností a touhou po transcendenci.
Miet Warlop je belgická režisérka, vizuální umělkyně a performerka. Její tvorba propojuje výtvarné umění, divadlo, hudbu a absurdní humor. Charakteristická je hravostí, silnou vizualitou a výjimečným citem pro rytmus a kompozici. Pracuje s živými obrazy a kolektivní energií – každé její dílo je intenzivní smyslový zážitek.
7.11. 19:30, 8.11. 17:00
Theater HORA (CH) & Teresa Vittucci (IT) – SACRE!
V tomto radikálním performativním rituálu se setkává ikonická kolektiv Theater HORA, složený z performerů s mentálním handicapem, se švýcarsko-rakouskou performerkou Teresou Vittucci, známou svým feministickým, tělesným a často ironickým přístupem. Společně se vydáme na výbušnou cestu skrze posvátné i profánní – od baletu Svěcení jara Igora Stravinského, přes motivy křesťanské víry, až po současné mýty o čistotě, vině, oběti a tělesnosti. SACRE! bourá normy, míchá humor s vážností, silně politické s hluboce osobním.
Curyšské divadlo Theater HORA je jednou z nejznámějších nezávislých divadelních, tanečních a performativních skupin ve Švýcarsku. Pravidelně spolupracuje s významnými umělci a kolektivy z domova i ze zahraničí (např. Jérôme Bel, Forced Entertainment, Meg Stuart). Toto divadlo je průkopníkem v oblasti disability performance v Evropě.
11.11. / 12.11. 19:30
Gob Squad (DE/UK) – Western Society
Co je pro dnešní (západní) společnost důležité, co zaznamenává, sdílí a sleduje? V absurdně vtipné, ale zároveň znepokojivé rekonstrukci zapomenutého internetového videa vytvářejí performeři novou verzi „západní civilizace“ – plnou pohodlí, karaoke, ale taky frustrace, touhy a osamění. S typickým humorem a ironií míchají realitu s fikcí, divadlo s filmem, soukromé s veřejným. Vstupují do přímého kontaktu s publikem, zpochybňují hranice reprezentace i samotný pojem „normálnosti“ v éře digitální kultury.
Gob Squad je mezinárodní umělecký kolektiv založený v roce 1994 v Nottinghamu a Berlíně. Ve svých projektech kombinují performance, video, instalaci a improvizaci – často za účasti publika. Skupina je známá svým kritickým pohledem na populární kulturu a současnou společnost, humorem, a zároveň schopností sdílet lidskost a upřímnost.
8.12. 19:30
Tomaž Grom, Nataša Živković, Polona Janežič, Eduardo Raon, Jošt Drašler, Vid Drašler (SI) – Now I can get the fuck out of here, now I can go
Slovinský projekt s provokativním názvem spojuje osobnosti současné slovinské experimentální scény. Tento projekt překračuje hranice hudby, divadla a performance. Je to surový, naléhavý a upřímný projev kolektivního znepokojení, úzkosti i osvobození. Umělci se pohybují mezi strukturou a chaosem, mezi zvukem a tichem, mezi pohybem a statičností. Každý z nich přináší svůj vlastní hlas a přístup – výsledkem je silně fyzický, emocionálně nabitý zážitek.
Projekt je spojením výjimečných osobností současného umění – divadla, tance a hudby: kontrabasista a skladatel Tomaž Grom, performerka a choreografka Nataša Živković, pianistka a skladatelka Polona Janežič, harfista Eduardo Raon, a bratři Jošt a Vid Drašlerovi, pohybující se na pomezí jazzu, improvizace a hlukové hudby.
9.12. 19:30, 10.12. 21:00
Mette Ingvartsen (DK/BE) – The Dancing Public
Ve své sólové performanci zkoumá dánská choreografka a performerka Mette Ingvartsen fenomén kolektivní extáze, transu a neovladatelného tance. Inspirací jí byly historické záznamy o tanečních epidemiích – záhadných vlnách extatického tance, které se šířily Evropou ve středověku a raném novověku.
Mette Ingvartsen je dánská choreografka a performerka žijící v Bruselu. Patří k výrazným osobnostem evropského tance a performance. Její tvorba propojuje tělo, text, hlas, objekt i světlo – často zkoumá společenské fenomény jako např. tělesnost, afektivita, práce, sexualita nebo kolektivní prožívání.
13.12. 18:00
Festival 4 + 4 dny v pohybu slaví 30 let!
U příležitosti tohoto výročí připravují organizátoři na 13. prosince 2025 speciální kulturní a uměleckou událost, která zaplní všechny prostory kulturní stanice Galaxie.
Další podrobnosti programu připravujeme