UMĚNÍ V EXPERIMENTÁLNÍM, MEZINÁRODNÍ DIVADELNÍ v rámci 13. ročníku Mezinárodního divadelního festivalu
Alta – Hala 30, U Výstaviště 23, Praha 7 -Holešovice /mapa » (vchod do areálu naproti výstavišti / Aréně, 9. – 10. října 2008 Kulturní fenomén „současné umění v novém prostoru“ představí z nejrůznějších úhlů pohledu čeští a zahraniční umělci, architekti, scénografové, památkáři, sociologové, kulturní manažeři a další přizvaní odborníci různých profesí. Mezioborovým záběrem sympozium nabídne co nejširší platformu pro výměnu zkušeností.
PROGRAM SYMPOZIA
Čtvrtek 9. října 10:00 - 16:00 h SKRYTÉ POKLADY INDUSTRIÁLNÍ Mnohé divadelní, taneční, rezidenční a galerijní prostory v Čechách nereflektují aktuální potřeby současného umění, a tak mladé nastupující umělecké generaci chybí multifunční prostory pro uměleckou tvorbu a prezentaci. Cílem projektu „Skryté poklady industriální“ je upozornit na nové možnosti využití chátrajících industriálních budov a areálů v Čechách a představit modelové příklady úspěšných konverzí industriálních budov a areálů v západní Evropě.
Přednášejí: Benjamin Fragner (VCPD ČVUT), Dagmar Šubrtová (skanzen Mayrau), Rolf Denemann (Off Limits/ArtScenico, Německo), Petr Bergmann (ex-Broumov pivovar), Vladislava Valchářová (VCPD ČVUT), Tomáš Žižka (mamapapa), Eva Dvořáková (NPÚ), Marcela Steinbachová (Kruh o.s.), Jiří Sulženko (KD Zahrada), Martin Krištof (Stanice, Slovensko), Nicole a Alex Tim (RaumLabor, Německo), Barbara Fridrich (Tanz Raum, Německo), Mojca Jug (Bunker, Slovinsko), Essi Aittamaa (Trans Europe Halles, Švédsko), Niels Ewerbeck (Theaterhaus Gessnerallee, Švýcarsko), Radovan Dunilovic (Faculty of Technical Scienses University, Srbsko)
Pátek 10. října 10:00 - 16:00 h 10. LET SITE - SPECIFIC V ČECHÁCH Site-specific projekty vtahují obyvatele města či vesnic do míst, kde se umění neočekává, odkrývají a upozorňují na zapomenutá místa. Umělcovým hlavním tématem je práce s prostorem, inspirace místem, hledání genia loci, hledání příběhu, který je v daném prostoru čitelný. Série přednášek o fenoménu „site-specific“ představí umělecké aktivity z České republiky a ze zahraničí, věnující se tématu využívání netradičních míst pro umění.
Moderuje: Roman Černík (Johancentrum Plzeň) Přednášejí: Rolf Denemann (Off Limits/ArtScenico, Německo), Petr Bergmann (Broumov pivovar), Roman Černík (Johancentrum Plzeň), Howie Lotker (Home), Sárka Havlíčková (Alfred ve dvoře / Motus), Tomáš Žižka (mamapapa), Martin Krištof (KC Stanice Žilina, Slovensko), Ece Pazarbasi (Meeting Point: Gulpinar, Turecko), Simona Levi (Conservas, Španělsko) Alexandr Brkič (Akademie architektury, Srbsko), Mark Yeoman (Norderzone festival, Nizozemsko), Jean-Sebastien Steil (IN SITU - Lieux publics, Francie)
EXPERIMENTÁLNÍ DIVADELNÍ
Experimentální, netradiční, alternativní či nezávislý - všechny tyto pojmy popisují specifické prostory, které si podmanila divadelní praxe. Ta v druhé polovině 20. století prošla výrazným rozvojem, ať už jako umělecká disciplína či jako sociální fenomén. Výzkum, který je veden v rámci projektu „TACE – Další výstupy" představuje možnost prozkoumat specifickou roli, kterou tyto divadelní směry hrály v českém, slovenském, polském, slovinském a maďarském kulturním kontextu, a vlivy kterými působily na rozvoj divadelní architektury.
Moderuje: Ondřej Černý (ředitel Národního divadla)
Určeno pro: architekty, arts managery, producenty, promotéry, scénografy, umělce, studenty a pedagogy uměleckých škol, zástupce věřejné správy a samosprávy, zástupce medií apod.
Oficiálními jazyky sympozia jsou čeština a angličtina /simultánně tlumočeno/.
Poplatek pro účastníky konference je 300 Kč za oba dny, studenti 50% sleva. Platba v hotovosti první den konference. S ohledem na omezenou kapacitu se registrujte co nejdříve.
Podrobný program a registrace na: http://www.theatre-architecture.eu/cs/sypozium-prihlaska.html Infolinka: + 420 272 657 121 (Smart Communication)
SPOLUPRÁCE Sympozium vzniká ve spolupráci sdružení Čtyři dny, mezinárodního projektu „Divadelní architektura ve střední Evropě / Theatre Architecture in Central Europe (TACE), mezinárodního projektu „Skryté poklady industriální“ a Výzkumného centra průmyslového dědictví.
PODPORA „10 let site-specific v Čechách“ je projekt podpořený grantem Ministerstva kultury ČR.
“Skryté poklady industriální” je projekt podpořený grantem Ministerstva kultury ČR, hl. městem Praha a Česko-německým fondem budoucnosti.
“Divadelní architektura ve střední Evropě / Theatre Architecture in Central Europe (TACE)” je projekt podpořený grantem z programu Kultura 2000 Evropské unie. Hlavním řešitelem projektu je Národní divadlo Praha, spoluřešiteli jsou divadelní instituce z Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska. Projekt byl zahájen v roce 2008 a potrvá do ledna 2011.
KONTAKT Pavel Štorek
Silvie Marková
|
|