We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. | Více | Accept

Čtyři dny | Four days

Dries Verhoeven

Provinilé krajiny

DENNĚ / Desfourský palác
Všední dny 16:00–22:00, so-ne 14:00–22:00
V den zahájení a v den zakončení do 24:00

Interaktivní videoinstalace určená vždy jen jednomu divákovi. Tématem je neustálá dostupnost zpráv na laptopech, v televizi a ve smartphonech, která z nás činí permanentní svědky složitých situací po celém světě. Každý den se cítíme znepokojeni konfrontací s chudobou a zoufalstvím. Pohled do monitorů poskytuje každému divákovi možnost prozkoumat své pocity nepohodlí a nejistoty – co když nás zprávy sledují? Instalace Guilty Landscapes / Provinilé krajiny přenáší obrazy nelehké odpovědnosti do bílého prostoru galerie, v níž se protagonisté dívají přímo do očí návštěvníkům. Autora nezajímá dokumentovaná realita, ale spíše divák, který je vyveden z rovnováhy tím, co sleduje – tím, že s ním z plátna komunikuje konkrétní člověk. Divák se tak stává podobně zranitelným jako dílo. „Jediné, co nás může zachránit, jsou naše pochybnosti,“ říká k tomu autor.

 

Dries Verhoeven (1976) je nizozemský divadelník a výtvarník, který vytváří instalace, představení a happeningy v muzeích, ale i na specifických lokacích či ve veřejném prostoru. Pohybuje se na hranici performance a instalací a kriticky hodnotí vztahy mezi diváky, účinkujícími, každodenní realitou a uměním. Diváci se představení přímo účastní, případně mají příležitost podělit se o vlastní zkušenosti.

Ve své práci Verhoeven zdůrazňuje aspekty společné sociální reality, v níž žijeme. Doufá, že pomocí gest, která zásadně zasahují do každodenního života, zaseje semínko pochybností o systémech, které nenápadně ovlivňují naše myšlenky a činy. V posledních letech je základem jeho projektů zkoumání současné mentality ovlivněné krizemi a vliv digitálních médií na mezilidské vztahy.

 

Koncept: Dries Verhoeven
Produkce: Studio Dries Verhoeven

http://driesverhoeven.com/