Loading...

Čtyři dny | Four days

Místa činu 2017

SITE SPECIFIC PROJEKT PRO KASÁRNA KARLÍN

PRVNÍHO PLUKU 2, PRAHA 8

VÝSTAVY, DIVADELNÍ PREMIÉRY, DISKUSE, PROCHÁZKY, 
DÍLNY PRO DĚTI, FESTIVALOVÝ BAR

 

Milí návštěvníci,

vítejte v karlínských kasárnách! Hlavním programem prostoru je výstava nazvaná AMIWHATIAMTHINKINGABOUT?, které se kurátorsky ujali Tomáš Svoboda, umělec a vedoucí ateliéru Nová média I. Akademie výtvarných umění v Praze, a Ondřej Chrobák, historik umění a kurátor Moravské galerie. Jejich architektonický zásah do prostoru je nečekaný – nechávají diváka nahlížet umělecká díla s určitým odstupem, v distanci, a předem mu určují způsob pohybu i úhel pohledu. Na jednu stranu se tak kurátoři po svém vypořádávají se spletitostí a nevlídností prostoru kasáren, na druhou stranu nedovolují návštěvníkovi přistoupit k dílu jinak, než v pevně daných mezích. Nedílnou součástí výstavy je i Kino Transgrese, určené těm, kteří mají rádi humor, nadsázku a nízkonákladové formáty Super8 nebo VHS.

V dalších místnostech kasáren se usídlily desítky performerů a již několik týdnů zde připravují zcela nová představení. Můžete se tak těšit na 7 divadelních premiér. Témata jejich zkoumání jsou různorodá – od komplikovaných vztahů obyvatel jednoho domu v podání Divadla Vosto5 přes instalaci lidského těla jako artefaktu Spitfire Company, rozhlasové vysílání souboru 11:55 nebo přednášku školitele Jaromíra Stromšíka v podání Petra Vaňka až po sociální projekt dua Soukup–Lhotáková či mysteriózní operu s hudbou Martina Dohnala v režii Jana Nebeského. Divadlo Home zase zkoumá narušenou logiku a limity veřejného prostoru Karlína, zatímco performeři Cristina Maldonado a Philipp Schenker se rozhodli společně se studenty DAMU vnést nový život do pochmurných cel, vězení a kanceláří bývalého sídla armády.

Diskutovat budeme o tom, co brání dočasnému využívání chátrajících staveb nebo co to znamená vstupovat na mezinárodní uměleckou scénu ze zázemí Středovýchodní Evropy. Galerie hlavního města Prahy pro nás připravila debatu na téma „Co je krása“ a s mladými pražskými galeriemi chceme hledat, co by pomohlo současnému českému umění uspět v zahraničí. Rovněž se nám podařilo zrealizovat několikaletý záměr otevřít festivalovou školu – pod vedením zkušených lektorů se zde potkají umělci a organizátoři z celé republiky, na 4+4 dny v pohybu přijedou iniciátoři kulturních projektů v Opavě, Luhačovicích, Mlázovech, Krásném Dvoře, Týnu nad Vltavou nebo Táboře. Jsme zvědaví na jejich příběhy!

Přes léto jsme pro vás připravovali knihu věnovanou umění ve veřejném prostoru – zachycuje jednak „paměť“ jednoho vršovického plácku v průběhu století, ale především všechny umělecké projekty, které za dobu svého trvání představila Galerie ProLuka.

Zvláštní prostor letos opět věnujeme dětem – platforma Máš umělecké střevo? ve spolupráci s umělkyněmi Petrou Pětiletou a Evou Jiřičkou a výtvarníkem Kakalíkem vytvořila pro děti a jejich rodiče řadu instalací. A my se těšíme, že opět uvítáme stovky školáků a studentů, kterým naše výstavy otvírají svět současného umění. Vydat se můžete i na procházku – třeba prozkoumat šumný Karlín s Radovanem Lipusem, nahlédnout do jinak nepřístupných vnitrobloků s Galerií Viper nebo houbařit v opuštěné budově s Ondřejem Cihlářem.

Adam Gebrian se nechal inspirovat naší otázkou AMIWHATIAMTHINKINGABOUT? a ptá se dál: Jsem tím, kým mě vidí ostatní? Mám šanci aspoň na chvíli pochopit, jaká je zde moje role? Pochybuji nad tím, jaký je smysl toho, co dělám a nad čím přemýšlím?

Pokud přemýšlíte podobně a zajímají vás odpovědi na tyto otázky, letošní Místa činu jsou přesně pro vás…

Denisa Václavová

 

AMIWHATIAMTHINKINGABOUT?

výstava pro kasárna Karlín 
Kurátoři: Tomáš Svoboda a Ondřej Chrobák

Vystavující: Dalibor Knapp, Jan Boháč, Anna Ročňová, Patricie Fexová, Sláva Sobotovičová, Jan Šerých, Daniel Vlček, Hynek Alt, Richard Wiesner, Jan Haubelt, Josef Bolf, Jiří Thýn, Jaro Varga, Vojtěch Novák, Barbora Dayef, Daniel Pitín, Jakub Hošek, Anežka Hošková, Nik Timková, Johana Pošová, Barbora Fastrová, Lucie Rosenfeldová, Matouš Lipus, Kristina Láníková, Jan Nálevka, Radek Pilař, Vincenc Vingler, Jana Vojnárová, Marián Palla, Václav Stratil, Adéla Babanová

Filmové projekce:
Kino Transgrese v dramaturgii Petra Šprincla
Body, Beat & Soul v dramaturgii Radky Weiserové
Horizont událostí Janka Rouse

 

ČESKÉ DIVADELNÍ PREMIÉRY

7. 10. – 17:30 h, 8. 10. – 16:30 h, 9. 10. – 17:30 h + 21:30 h 
Divadlo Vosto5: Společenstvo vlastníků 
Nový autorský inscenační projekt v režii Jiřího Havelky. 
Dramatický formát postavený na půdorysu klasické schůze SVJ, tedy společenství vlastníků bytových jednotek.

8. 10. – 18:30 h, 10. 10. – 19:00 h 
Genet – Bridel – König – Dohnal: Deník zloděje
Mysteriózní opera na texty Jeana Geneta a Bedřicha Bridela pro jednoho činoherce – zpěváka s hudbou Martina Dohnala v režii Jana Nebeského. Současná imaginace z okraje společnosti s barokní imaginací v podání brilantního Miloslava Königa.

8. + 10. + 13. 10. – 20:00 h
Petr Vaněk: Úvod do práce s počítačem – Rekvalifikační kurz, Úřad Městské části Praha 9 
Monodrama, přednáška školitele Jaromíra Stromšíka. Vidíme člověka, pro kterého je počítačový svět vlastně mnohem skutečnější nežli realita, která ho obklopuje.

12. + 13. 10. – 18:00 h
Divadlo Home: THE EnTIEtled
Site-specific intervence v karlínských ulicích – Jakub Čermák, Roman Horák, Howard Lotker, Pasi Mäkelä, Cristina Maldonado, Philipp Schenker, Dragan Stojčevski, Sodja Zupanc-Lotker.

13. 10. – 19:00 h
Lhotáková & Soukup company: Roman Radkovič Collective
Umělecká dvojice Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup se věnují ve svých choreografiích sociálním aspektům života. Nový hudebně dramatický projekt autorské dvojice, kteří tentokrát spolupracují s klienty ústavu v Tavíkovicích.

8. 10. – 15:30 h
Tancem letem světem – představení pro děti 
V prostorách kapucínského kláštera v Mnichově Hradišti vzniklo unikátní etnomuzeum. Děti – exponáty byly rodičům vráceny v pořádku! Výstavou Vás provedou přední české vědkyně Ivana Hessová, Andrea Marečková, Anežka Hessová.

7. + 8. + 9. + 10. + 11. 10. – 19:00 h, 12. 10. – 18:00 h, 13.10. – 20:00 h, 14.10. – 18:00 h  
Rozhlasová cesta souboru 11:55: Rádio 23:55
Co se stane, když překročíme hranice? Co odhalí minulost kasáren a co naopak tají? Vydejte se s námi v průběhu festivalu na  tuto nebezpečnou misi! Rozhlasové vysílání souboru 11:55 bude každý festivalový den přinášet autentické reportáže a vše, co signál dovolí – rubriky, hry, hudbu i rozhovory.

12. 10. – 20:00, 13. 10. 18:00 + 20:00,14. 10. – 18:00 h
Spitfire Company:  Fragmenty #2
Instalace lidského těla v prostoru podobně jako výtvarného artefaktu, který v momentě proměny v čase nese výpověď. Tělo interpretuje obraz a obraz tělo v nekonečných tirádách.

10. + 11. + 14. 10. – 19:30 h 
Philipp Schenker: Overruled 
Kasárna po celém světě vypadají a fungují po staletí téměř stejně. Jejich provoz se řídí přísnými pravidly, hierarchie určuje, jak má probíhat komunikace a vždy je nutné být připravený na to nejhorší. Site-specific projekt vytvořený s mezinárodním týmem studentů 1. ročníku DAMU/KALD.

6. + 7. + 8. + 12. + 13. + 14. 10. 18 – 20 hodin
Cristina Maldonado: V zrcadle se náš obývací pokoj bude zdát větší… aneb Přesnost přemístění 
– Videoinstalace a performance 
Vypadá to, že jste prostě na správném místě ve špatnou dobu, anebo že na tom správném místě ve správnou dobu nejste, anebo že se nacházíte v jakémsi ne-místně specifickém projektu.

 

Procházky

Procházka s Radovanem Lipusem
Karlín je in! O šumném Karlínu, Negrelliho viaduktu a Karlínském náměstí

Procházka s iniciativou Prázdné domy
O invalidovně, Mazutce a ohrožených industriálních stavbách

Procházka s Ondřejem Cihlářem
Chalupaření v kasárnách

Procházka s Dorotou Kluskou
Vnitroblokem a budovou Karlínských kasáren

Procházka s Galerií VI PER
Po karlínských vnitroblocích

Procházka s Kateřinou Rackovou
Industriální Karlín

Procházka s Pavlem Karousem
Vetřelci a volavky v Karlíně

 

Diskuse

Instituce privátní galerie a spolupráce s umělci v České republice
Katharine Kastner, Krištof Kintera, Jiří Kovanda, David Korecký, Eva Ceska, Jiří Vendl, Jan Skřivánek a Lucie Drdová

Prázdné domy z.s. a prázdné domy
Petr Zeman, Nisan Jazairi, Matěj Velek, David Skála, Petra Kolínská

Krása a umění
Pavla Sceranková, Milena Dopitová, Marie Tučková, Sandra Baborovská, Petr Dub, Michal Novotný, Petr Fischer

Poučení z Documenty 14
Tereza Stejskalová, Irena Haiduk, Michal Novotný, Pierre Bal Blank, Jan Zálešák

Jsem tím, kým bych chtěl být?
Adam Gebrian, Kateřina Šedá, Petr Babák, Krištof Kintera

 

Další akce

Křest nové publikace o umění ve veřejném prostoru ProLuka pod vršovickým nebem
11. 10. – 20:00

Ceremoniál V. ročníku Ceny Věry Jirousové  
+ Narozeniny časopisu art+antiques, časopisu Fotograf a Sešitu pro umění, teorii a příbuzné zóny
13. 10. – 19:45

Koncerty:
12. 10. – 20:00 — Kieslowski
14. 10. – 20:00 — Zatrestband

 

Pro děti

Máš umělecké střevo? 
Umělci, studenti a pedagogové spojení s platformou MUS přichystali pro návštěvníky v prostorách karlínských kasáren interaktivní prostor. Umělkyně Petra Pětiletá společně s Evou Jiřičkou zde vytvořila místnost, jež netradičním způsobem představí historii kasáren a zároveň umožní návštěvníkům natuto historii aktivně reagovat. Prostor určený doprovodným programům vizuálně propojí kresby výtvarníka Kakalíka. Určeno pro školy / rodiny a širokou veřejnost.

 

 

Celkový program festivalu ›